Operatorzy blisko porozumienia z UKE

Polscy operatorzy telefonii komórkowej w najbliższych dniach podpiszą porozumienie z UKE, w ramach którego urząd wprowadzi łagodniejszy harmonogram obniżki stawek MTR (stawki hurtowe w rozliczeniach za zakończenie połączeń telefonicznych), a telekomy załataj tzw. białe plamy.

Jeszcze w tym tygodniu może dojść do podpisania porozumienia między czterema operatorami telefonii komórkowej (Orange, Plus, Era, Play), a Urzędem Komunikacji Elektronicznej w sprawie inwestycji w regionach Polski, na których dzisiaj nie są dostępne usługi żadnej sieci komórkowej - informuje Rzeczpospolita. Swoje korzyści operatorzy szacują na 200 mln zł.

Przypomnijmy, że prezes UKE dąży do zapewnienia pokrycia siecią telekomunikacyjną obszarów, na których zapewnienie pokrycia siecią telekomunikacyjną jest z ekonomicznego punktu nieuzasadnione: tzw. białych plam - to znaczy miejsc, gdzie jest całkowity brak zasięgu sieci 2G; obszarów o małej gęstości zaludnienia, gdzie budowa pokrycia siecią 3G nie znajduje uzasadnienia ekonomicznego.

W zamian za inwestycje, które zapewnią pokrycie komórkową usługą telefoniczną wszystkich zidentyfikowanych białych plam oraz pokrycie siecią 3G (dostęp do internetu) co najmniej 80 proc. obszaru kraju, UKE proponuje operatorom nowy harmonogram spadku stawek za zakańczanie połączeń w sieciach ruchomych (stawka MTR) do 2012 roku:

Reklama

- od 1 lipca 2011 - 0,1520 zł.min,

- od 2 stycznia 2012 - 0,1370 zł/min,

- od 1 lipca 2012 - 0,1223 zł/min.

Media2
Dowiedz się więcej na temat: operatorzy | UKE

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama