Poprzednik iPhone'a powstał w... 1983 roku!

Wbrew obiegowym opiniom iPhone nie jest pierwszym telefonem Apple. Nie jest nim również owoc współpracy Apple z Motorolą, model ROKR E1. Telefon z dotykowym ekranem i symbolem nadgryzionego jabłka powstał znacznie wcześniej. Jak wyglądał?

Nazywany w niektórych komentarzach nieco na wyrost "pierwszym iPhone'em" telefon został zaprojektowany przez Hartmuta Esslingera - utalentowanego niemieckiego designera, odpowiedzialnego m.in. za wygląd telewizorów Sony Trinitron i późniejszego twórcę firmy Frogdesign (od 2000 roku Frog Design).

Do najbardziej znanych dzieł Esslingera należy komputer Apple IIc, charakteryzujący się atrakcyjnym, jak na czas, w którym powstał, wzornictwem. Równie interesująco wygląda zaprojektowany przez niego telefon.

Sprzęt, nie trafił na rynek, jednak biorąc pod uwagę rok powstania oferował nie tylko ciekawy wygląd, ale również nietuzinkowe możliwości. Nie miał tarczy ani przycisków - składał się ze słuchawki oraz dużego ekranu dotykowego, obsługiwanego tak krytykowanym wiele lat później przez Steve'a Jobsa rysikiem. Telefon oferował m.in. klawiaturę ekranową. Po prawej stronie ekranu widać prawdopodobnie listę kontaktów.

Reklama

Dostępne zdjęcia ekranu, jak to powyżej, pokazują również coś, co przypomina czek a nad nim wykaz rachunków. Niektórzy komentatorzy identyfikują to jako obsługiwany za pomocą telefonu system płatności, ale niestety trudno potwierdzić lub obalić te spekulacje. Niezależnie od tego, jakie w rzeczywistości były funkcje i możliwości telefonu, ten mało znany sprzęt pozostaje ciekawym przykładem rozwiązań, które prawdopodobnie powstały zbyt wcześnie, by mieć szansę na rynkowy sukces.

Łukasz Michalik

http://gadzetomania.pl

Gadżetomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: apple | telefon | iphone

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama