TP kontratakuje i podważa karę

Telekomunikacja Polska uważa, że UKE nie miał podstaw do nałożenia kary związanej z opłatą za utrzymanie łącza do świadczenia usługi neostrada tp bez telefonu.

Odpowiedź TP na karę UKE nie zaskakuje, firma spodziewała się takiego obrotu spraw. Odpowiedzią na karę będzie odwołanie się od decyzji UKE do Sądu Okręgowego w Warszawie. 338 mln kary dla Telekomunikacji.

Według TP opłata za utrzymanie łącza pobierana przez TP przy korzystaniu wyłącznie z usługi szerokopasmowej jest elementem kosztów teleinformatycznych, a nie telefonicznych. TP nie chce zgodzić się, że "jest to istotny element kosztów korzystania z usługi telefonicznej", jak chce UKE, bo dla firmy w tym przypadku w ogóle nie ma mowy o usługach.

Reklama

Telekomunikacja znalazła sobie sojusznika w postaci Unii Europejskiej. - Komisja Europejska radzi, że trzeba zrobić coś dla prawdziwej skutecznej konkurencji i konsumentów, a nie działać na pokaz, by znaleźć się na pierwszych stronach gazet - tak skomentował karę za koszt utrzymania łącza Martin Selmayr, rzecznik komisarz ds. telekomunikacji Viviane Reding. Jeśli konfliktu nie rozstrzygnie polski sąd - sprawa może trafić do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Poza tym TP nie zgadza się z argumentacją UKE, że opłata za utrzymanie łącza jest "zawyżona", przekazując raport UKE do dwóch niezależnych audytorów (KPMG i Pricewaterhouse Coopers). Audytorzy mieli potwierdziły słuszność i prawidłowość skalkulowanych przez TP kosztów - firma twierdzi, że aby osiągnąć tak wysokie zyski, z których UKE wyliczyła karę, TP musiałaby pobierać sporną opłatę przez ok. 50 lat.

Jacek Kalinowski, rzecznik prasowy grupy TP jest przekonany, że TP wygra tę sprawę w sądzie, ponieważ UKE złamało prawo wspólnotowe. Jednocześnie twierdzi on, że znaczne obniżenie ceny usługi neostrada tp, mogłoby zostać odebrane przez konkurentów Telekomunikacji jako dumping cen i nieuczciwa konkurencja.

Tymczasem UKE zadała kolejny cios Telekomunikacji, twierdząc, że TP nie może uzależniać świadczenia usługi dostęp do internetu DSL tp od korzystania przez abonenta z usługi telefonicznej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kara | świadczenia | neostrada | firma | UKE | telekomunikacja | Orange Polska S.A.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy