Większy VAT - droższe SMS-y, internet i TV

We wtorek (03.08.2010) rząd przyjął uchwałę w sprawie Wieloletniego Planu Finansowego państwa na lata 2010-2013, który wprowadza większy podatek VAT m.in. na usługi telekomunikacyjne (w tym internet) oraz telewizyjne.

Premier Donald Tusk podczas wtorkowej konferencji prasowej poinformował, że w 2011 roku będą obowiązywać trzy nowe stawki podatku VAT: 5, 8 i 23 proc. Oznacza to, że podstawowa stawka VAT (22 proc.) wzrośnie o 1 punkt procentowy i wyniesie 23 proc.

Wyższy VAT odbije się na cenach usług telekomunikacyjnych oraz telewizyjnych. Więcej zapłacimy między innymi za internet oraz usługi, które obecnie są objęte 22 proc. podatkiem VAT. To oznacza, że więcej zapłacimy za każdy wysłany SMS oraz wydzwonioną minutę . Więcej zapłacimy także za abonament telewizyjny, który do tej pory objęty był 7 proc. podatkiem VAT.

Reklama

Donald Tusk powiedział, że gdyby miało dojść do przekroczenia progów ostrożnościowych związanych z długiem publicznym, w 2012 czy w 2013 roku, rząd nie wyklucza kolejnych podwyżek VAT, jako jednego z awaryjnych sposobów dyscyplinowania finansów publicznych.

Szef rządu podkreślił, że Wieloletni Plan Finansowy zyskał poparcie koalicji rządowej. Jednak opozycja (PiS i SLD) nie zgadzają się na zaproponowaną przez rząd w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa podwyżkę podatku VAT.

Media2
Dowiedz się więcej na temat: rząd | Donald Tusk | droższe | VAT | Internet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy