Windows Phone 7 - "Okienka" dla komórek

Microsoft zostawia Windows Mobile w tyle - na rynek wkracza Windows Phone 7 Series, czyli absolutny restart mobilnego odpowiednika "Okienek".

Nowy system zupełnie zapomina o rozwiązaniach znanych z Windows Mobile 6.5 (i wcześniejszych wersjach) - ma to być nowe podejście do obsługi smartfonów poprzez połączenie treści internetowych i aplikacji telefonicznych.

Po pierwsze, Microsoft we współpracy z projektantem pracującym kiedyś m.in. w firmie Nike stworzył zupełnie nowy interfejs. Bez wodotrysków, dodatków i niepotrzebnych efektów 3D - ma on być przejrzysty, prosty i intuicyjny. Rzeczywiście - w żadnym stopniu nie przypomina tego, co znaliśmy z wcześniejszych wersji Windows Mobile.

Wygląd ikon oraz czcionka przypominają trochę interfejs wprowadzonego jedynie na amerykański rynek odtwarzacza Zune HD - wyobraźmy sobie hotelowy pokój, który chociaż jest urządzony bardzo stylowo, do jego wykończenia wykorzystano minimum środków. Ekran w Windows Phone 7 jest przesuwany wertykalnie w dół, umieszczamy na nim kolejne ikony, a nawigacja przez ogranicza się do przeglądania minimum informacji. Wszystko po to, aby użytkownik nie spotkał się z niepotrzebnymi opóźnieniami. Szczegóły wyjaśnia materiał wideo.

Reklama

Windows Phone 7 Series - prezentacja wideo

- Ludzie żyją dziś szybciej niż kiedykolwiek i zmuszeni są do częstego wyboru priorytetów, dlatego wspomagają się najnowszymi technologiami. System Windows Phone 7 Series ułatwia życie łącząc treści z internetu, aplikacje i serwisy w jednym widoku - powiedział Andy Lees, senior vice president of Mobile Communication Business w firmie Microsoft.

Po raz pierwszy w historii, Microsoft umożliwi obsługę gier Xbox LIVE oraz muzyki i wideo Zune na telefonach komórkowych z systemem Windows Phone 7 Series. Co ważne - wszystkie telefony korzystające z Windows Phone 7 będą miały identyczne menu i metodę nawigacji. A jakie firmy zapowiedziały współpracę z ojcami Windows? Możemy mówić o HTC, HP, LG, Samsung, Sony Ericsson, Toshiba i Garmin-Asus.

- Microsoft z uwagą wysłuchał opinii użytkowników systemu, na ich podstawie stworzył szybką i zniewalającą wersję oprogramowania, wykorzystującego nowe podejście do obsługi smartfonów - twierdzi Peter Chou, chief executive officer w HTC Corporation.

Tak radykalna decyzja Microsoft nie zaskakuje - firma regularnie traci wpływy na rynku smartfonów na rzecz kanadyjskiego RIM (twórca BlackBerry), Apple oraz Androida autorstwa Google. Pierwsze telefony z Windows Phone 7 Series powinny pojawić się w ostatnim kwartale tego roku.

Łukasz Kujawa, Barcelona

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Facebook | wideo | Microsoft | Windows Phone 7

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy