Facebook

Poniedziałek, 11 września 2023 (13:35) Aktualizacja Poniedziałek, 11 września 2023 (14:09)
Facebook to serwis społecznościowy, który rozpoczął działalność w 2004 roku. Został założony przez studentów Uniwersytetu Harvarda: Marka Zuckerberga, Eduarda Saverina, Dustina Moskovitza, Andrewa Colluma i Chrisa Hughesa. Na początku portal umożliwiał odszukiwanie znajomych, interakcje z nimi oraz wymianę zdjęć. Z czasem Facebook ewoluował i dodawano kolejne rozszerzenia, takie jak: aktualności, oś czasu, komunikator Facebook Messenger, reakcje w postach.
Facebook - najważniejsze informacje
Facebook to serwis społecznościowy należący do marki Meta. /123RF/PICSEL

Facebook - najważniejsze informacje

 • Marka:

 • Rodzaj/Typ:

  aplikacja, serwis internetowy

 • Rok uruchomienia produkcji:

  2004

 • Opłata:

  Nie

 • Rejestracja:

  Tak

Co oferuje Facebook?

Facebook to przede wszystkim platforma do interakcji ze znajomymi. Umożliwia tworzenie grup prywatnych i publicznych. Choć na początku serwis miał pozwalać na odnalezienie i utrzymanie kontaktu z dawnymi kolegami, wykorzystują go również popularne osoby czy marki.

Konto biznesowe na Facebooku umożliwia promocję usług i produktów, a ponadto interakcje z potencjalnymi klientami. Marka oferuje firmom równie możliwość wykupienia reklamy, która zwiększa zasięgi. 

Facebook produkuje także własne programy telewizyjne i bierze udział w transmisji wydarzeń. 

W ramach portalu społecznościowego użytkownicy mogą korzystać z wielu dostępnych za darmo gier internetowych. Facebook udostępnia także  sekcję Marketplace z ogłoszeniami. Ponadto planuje wprowadzenie płatnej usługi Meta Verified. Jest ona testowana od lutego w Australii. Użytkownik, który ją wykupi, otrzyma specjalną niebieską ikonę przy profilu, zwiększone bezpieczeństwo konta i szybsze wsparcie techniczne. 

Ciekawostki o Facebooku

 • Facebook jest dostępny w 140 językach.

 • Wybór błękitnej kolorystyki portalu jest nieprzypadkowy. Mark Zuckerberg jest daltonistą i zastosował niebieski, gdyż nawet osoby mające trudności z odróżnianiem barw mogą go dostrzec.

 • Według statystyk na Facebooku znajduje się około 20% wszystkich zdjęć zrobionych na świecie.

 • Facebook miesięcznie ma ponad 2,9 miliarda aktywnych użytkowników.

 • Istnieje również czarna strona mediów społecznościowych – mogą one przyczyniać się do szerzenia dezinformacji. Zaobserwowano takie działania podczas wyborów prezydenckich, pandemii COVID-19 czy wojny pomiędzy Rosją i Ukrainą.

Więcej na temat Facebook

Facebook - Wiadomości

Facebook - Wideo

 • Facebook ukończył budowę nowego centrum danych

  Środa, 3 marca 2021 (07:32)
  Ukończono pierwszą fazę budowy centrum danych Facebooka. Obiekty powstały w Eagle Mountain w stanie Utah. W pierwszej fazie powstał budynek o powierzchni podan 90 tysięcy metrów...