Rozejm między Intelem a AMD
Dwaj najwięksi na świecie producenci procesorów do komputerów - Intel oraz AMD - zawarli ugodę na mocy której Intel wypłaci konkurentowi odszkodowanie w wysokości 1, 25 mld dolarów.
Ugoda dotyczy sporu, który oba koncerny toczyły między sobą od dobrych siedmiu lat. Mowa o trzech sporach sądowych, z których dwa miały miejsce się w Japonii, natomiast jeden miał rozpocząć się w przyszłym roku w USA.
Od 2002 roku toczy się śledztwo w sprawie stosowania przez firmę Intel niezgodnych z prawem metod konkurencji wobec AMD. Intel przez wiele lat stosował niedozwolone i niezgodne z prawem metody w celu przekonywania producentów komputerów do zaopatrywania urządzeń w procesory Intel.
Sprawa dotyczy między innymi rabatów, które Intel oferował producentom komputerów, ale z zastrzeżeniem, że to właśnie procesory tej firmy, a nie AMD zostaną użyte przy produkcji urządzeń. Mówi się, iż w 2006 roku Intel udzielił firmie Dell dwa miliardy rabatów. Oczywiście pod warunkiem, że Dell nie będzie korzystał z konkurencyjnych względem Intela procesorów.
Głośno było także o "współpracy" z firmą Hewlett-Packard, która dzięki rabatom od Intela miała oszczędzać setki milionów dolarów. Aby liczyć na "promocje" od Intela musiała jednak ograniczyć liczbę sprzedawanych komputerów biznesowych z procesorami AMD. Nie inaczej było także w przypadku takich firm jak IBM oraz Sun Microsystems.
Ugoda przewiduje wycofanie przez AMD wszystkich pozwów przeciwko Intelowi ( dotyczy to spraw w Europie, Azji i USA). Koncerny dogadały się także co do wymiany praw patentowych przez najbliższe pięć lat. Oczywiście Intel przeleje na konto AMD wspomniane już 1,25 mld dolarów.