Rozejm między Intelem a AMD

Dwaj najwięksi na świecie producenci procesorów do komputerów - Intel oraz AMD - zawarli ugodę na mocy której Intel wypłaci konkurentowi odszkodowanie w wysokości 1, 25 mld dolarów.

Ugoda dotyczy sporu, który oba koncerny toczyły między sobą od dobrych siedmiu lat. Mowa o trzech sporach sądowych, z których dwa miały miejsce się w Japonii, natomiast jeden miał rozpocząć się w przyszłym roku w USA.

Od 2002 roku toczy się śledztwo w sprawie stosowania przez firmę Intel niezgodnych z prawem metod konkurencji wobec AMD. Intel przez wiele lat stosował niedozwolone i niezgodne z prawem metody w celu przekonywania producentów komputerów do zaopatrywania urządzeń w procesory Intel.

Sprawa dotyczy między innymi rabatów, które Intel oferował producentom komputerów, ale z zastrzeżeniem, że to właśnie procesory tej firmy, a nie AMD zostaną użyte przy produkcji urządzeń. Mówi się, iż w 2006 roku Intel udzielił firmie Dell dwa miliardy rabatów. Oczywiście pod warunkiem, że Dell nie będzie korzystał z konkurencyjnych względem Intela procesorów.

Reklama

Głośno było także o "współpracy" z firmą Hewlett-Packard, która dzięki rabatom od Intela miała oszczędzać setki milionów dolarów. Aby liczyć na "promocje" od Intela musiała jednak ograniczyć liczbę sprzedawanych komputerów biznesowych z procesorami AMD. Nie inaczej było także w przypadku takich firm jak IBM oraz Sun Microsystems.

Ugoda przewiduje wycofanie przez AMD wszystkich pozwów przeciwko Intelowi ( dotyczy to spraw w Europie, Azji i USA). Koncerny dogadały się także co do wymiany praw patentowych przez najbliższe pięć lat. Oczywiście Intel przeleje na konto AMD wspomniane już 1,25 mld dolarów.

Źródło informacji

PC Format
Dowiedz się więcej na temat: miedź | ugoda | koncerny | rozejm | intel

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy