Nadaj nazwę największej bezimiennej planecie karłowatej Układu Słonecznego

Nazwa 2007 OR10 nie brzmi zachęcająco i raczej nikt jej nie zapamięta, a jest to szczególny obiekt Układu Słonecznego, bo jest to jedna z największych odkrytych przez ludzkość planet karłowatych, więc zasługuje na piękną nazwę.

Nadaj nazwę największej bezimiennej planecie karłowatej Układu Słonecznego
Nadaj nazwę największej bezimiennej planecie karłowatej Układu SłonecznegoGeekweek

Astronomowie z Gemini Observatory na Hawajach postanowili odmienić na lepsze tę smutną rzeczywistość. Ogłosili oni właśnie konkurs na wybór nazwy dla tego fascynującego obiektu. Naukowcy zaproponowali już trzy nazwy, z których możecie wybrać jedną. Trzeba tutaj podkreślić, że wszystkie spełniają warunki Międzynarodowej Unii Astronomicznej (MUA) dotyczące zasad nazywania tego typu obiektów.

Tak więc będziecie mogli wybrać spośród: Gonggong, Holle i Vili. Nie są to wyssane z palca nazwy. Za każdą z nich kryje się historia pewnej postaci. Gonggong to potężne chińskie bóstwo wody z rudymi włosami i wężowym ogonem, które doprowadza do wielkich powodzi i tworzy chaos, tymczasem Holle to zimowy duch z niemieckich baśni, który kojarzony jest z zimowym przesileniem oraz płodnością i odrodzeniem, a ostatnia nazwa to Vili, za którą kryje jeden z bogów z nordyckiej mitologii. Vili, wraz ze swoimi braćmi Odinem i Vé, pokonali mroźnego olbrzyma Ymira i użyli jego ciała do stworzenia Wszechświata. Oddać swój cenny głos możecie na dedykowanej stronie ().

Najlepszy obraz planety karłowatej 2007 OR10 i jej księżyca, jaki dotychczas udało się nam uzyskać. Fot. NASA.

O obiekcie 2007 OR10 nie wiadomo zbyt wiele. Dotychczasowe obserwacje pozwoliły ustalić, że znajduje się za Plutonem, ma średnicę ok. 1250 kilometrów, jest pokryty lodem i zamarzniętym metanem i posiada księżyc o średnicy 250 metrów. Co ciekawe, powierzchnia tej największej znanej nam bezimiennej planety karłowatej cechuje się bardzo czerwoną barwą, a to na skutek powszechnego występowania tam właśnie zamarzniętego metanu.

Astronomowie z Hawajów oświadczyli, że gdy już zostanie wybrana i oficjalnie nadana przez Międzynarodową Unię Astronomiczną nazwa dla 2007 OR10, wówczas przyjdzie czas na to samo odnośnie jego małego księżyca. Tak więc możecie spodziewać się kolejnego konkursu na wybór nazwy dla tych fascynujących obiektów.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. 2007 OR10

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas