NASA wesprze trzy wielkie projekty badań nad życiem we Wszechświecie

Czy poza Ziemią istnieje jakieś życie? Od chwili wysłania pierwszej misji kosmicznej, ludzkość coraz bardziej zbliża się do odkrycia tej wielkiej zagadki. Ostatnie badana pokazują, że może ukrywać się ono całkiem blisko.

Jednym z najważniejszych celów NASA jest nie tylko eksploracja kosmosu, aby znaleźć naszej cywilizacji nowy dom, ale również odkrycie tajemnic powstania życia i jego rozkwitu w całym kosmosie. Agencja wsparła ostatnio trzy wielkie projekty, które wpisują się w tę drugą ideę.

Pierwszym z nich jest ENIGMA (Evolution of Nanomachines in Geospheres and Microbial Ancestors). Projekt kierowany jest przez profesora Paula Falkowskiego i powstaje na Rutgers University.

Naukowcy przyjrzą się bliżej ewolucji białek (prebiotycznym molekułom i enzymom), które stały się na Ziemi katalizatorami życia i uważane są dziś za naszych przodków, bo występują powszechnie w wielu typach drobnoustrojów.

Reklama

Drugim jest ACIR (The Astrobiology Center for Isotopologue Research). Projekt prowadzony jest przez zespół Kate Freeman na Pennsylvania State University i University Park. Zadaniem naukowców będzie wyjaśnienie tajemnic różnych cech pierwiastków obecnych w cząsteczkach.

Na ich podstawie będzie można odkryć pochodzenie i przeszłość molekuł organicznych, zarówno tych pochodzących z głębi kosmosu, jak i już znajdujących się na Ziemi.

Ostatnim projektem jest Habitability of Hydrocarbon Worlds: Titan and Beyond. Zespół badawczy prowadzony przez doktor Rosaly Lopes z Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie w Kalifornii zajmie się badaniem Tytana, największego księżyca Saturna. Uważany jest on za jeden z najbardziej przyjaznych rozkwitowi życia obiektów w naszym Układzie Słonecznym.

Co ciekawe, może to być zupełnie nieznane nam życie, funkcjonujące na innych zasadach, niż ma to miejsce na Ziemi, bo w okolicznościach mórz metanu i panującej temperatury poniżej minus 180 stopni Celsjusza.

Naukowcy zajmą się zebraniem jak największej ilości danych z sond kosmicznych i próbników na temat tego tajemniczego obiektu. Każdy z zespołów badawczych przez następne 5 lat może liczyć na stypendia naukowe.

Decyzja o rozpoczęciu finansowania przez NASA powyższych projektów jest niezwykle ważna i ma na celu uzupełnienie planowanych misji kosmicznych, dzięki którym znacznie poszerzymy nasze horyzonty wiedzy na temat powstania życia i jego rozkwitu nie tylko na Ziemi, ale również w całym kosmosie.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA/Twitter

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama