Rozpoznajesz te chmury? NASA cię potrzebuje!

Mimo, że na polskim niebie ostatnimi czasy chmur brak, to można spróbować je znaleźć chociażby na … Marsie! Tak, to nie żart. NASA próbuje rozwiązać fundamentalną zagadkę związaną z atmosferą Czerwonej Planety. Zorganizowano akcję, w której udział może wziąć każdy internauta. Zadanie jest proste.

NASA próbuje dowiedzieć się, co sprawiło, że woda w stanie ciekłym zniknęła z powierzchni Marsa. Ważnych informacji na ten temat dostarczyć mogą badania chmur nad jego powierzchnią.

Składają się one z kryształków zamarzniętej wody oraz dwutlenku węgla. Tworzą się w specyficznych warunkach, podczas ujemnych temperatur, które dosłownie zamrażają marsjańską atmosferę. Dokładne zbadanie tego zjawiska może pomóc w zrozumieniu mechanizmu powstawania chmur na Marsie, a przy tym ustalić strukturę atmosfery marsjańskiej, unoszącej się na wysokości od 50 do 80 kilometrów.

Reklama

"Chcemy dowiedzieć się, co powoduje powstawanie chmur - zwłaszcza chmur lodu wodnego, które mogą nas nauczyć jak wysoko oraz w jakich porach roku para wodna znajduje się w atmosferze -" - wyjaśnia dr hab. Marek Slipski z NASA JPL.

Do akcji wkroczyć może każdy

NASA dysponuje 16-letnim zbiorem danych z Mars Reconnaissance Orbitera (MRO), który krąży wokół Czerwonej Planety od 2006 roku. Sonda zawiera instrument Mars Climate Sounder, który bada atmosferę planety w podczerwieni. W danych zebranych przez MRO z uwagi na ciągły ruch sondy dookoła planety, chmury wyglądają jak łuki. Zespół pracujący nad tymi danymi, potrzebuje pomocy w poszukiwaniu takich łuków.

W tym celu zorganizowano projekt o nazwie Cloudspotting on Mars na platformie Zooniverse. Do akcji może włączyć się każdy, kto dysponuje chwilą wolnego czasu. Zadanie polega na przeglądaniu danych oraz zaznaczaniu miejsc, w których znajdują się informacje poszukiwane przez naukowców.

Ludzie lepsi od algorytmów

NASA eksperymentowała z algorytmami, które byłyby w stanie zidentyfikować łuki w danych z Mars Climate Sounder. Jednak poszukiwania prowadzone przez ludzi mogą okazać się znacznie bardziej skuteczne. Zaangażowanie się w projekt Cloundspotting on Mars, jak powiedział Armin Kleinboehl, zastępca kierownika ds. badań Mars Climate Sounde w JPL, może dodatkowo pomóc w nauczaniu algorytmów, które będą wykonywały tę pracę w przyszłości.

NASA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy