Zapomnijcie o SpaceX. Rocket Lab dostało zielone światło do lotu na Marsa

SpaceX to firma prężnie rozwijająca się w sektorze prywatnym przemysłu kosmicznego. Jednak do tej pory nie wysłała żadnego ładunku na orbitę Marsa. Tymczasem mniej znana firma, Rocket Lab, niebawem tego dokona.

Zapomnijcie o SpaceX. Rocket Lab dostało zielone światło do lotu na Marsa
Zapomnijcie o SpaceX. Rocket Lab dostało zielone światło do lotu na MarsaGeekweek - import

Rocket Lab może stać się pierwszą prywatną firmą w historii, która za pomocą swojego pojazdu kosmicznego wyśle misję badawczą na Czerwoną Planetę. NASA właśnie dała zielone światło firmie do wysłania na Marsa dwóch małych sond badawczych (Blue i Gold) w ramach projektu ESCAPADE. Ich zadaniem będzie zbieranie danych na temat klimatu tej planety.

Agencja nie ukrywa, że będzie to przełomowa misja, ponieważ jej koszty mają być bardzo małe. 80 milionów dolarów kontra setki milionów, a nawet miliardy, to spora różnica,. Tym bardziej, że efekt ma być taki sam. Będzie to swoista prezentacja nowych możliwości badania planet za wielokrotnie mniejsze kwoty, niż ma to miejsce obecnie. Dzięki temu swoje zaawansowane misje będą mogły wysłać na pobliskie planety nawet zwykłe uniwersytety.

„ESCAPADE to innowacyjna misja, która pokazuje, że zaawansowane badania międzyplanetarne są teraz w zasięgu ręki za ułamek dotychczasowych kosztów i jesteśmy dumni, że umożliwiamy to dzięki Photonowi. Cieszymy się, że otrzymaliśmy zielone światło od NASA, aby przystąpić do realizacji misji” – powiedział założyciel i dyrektor generalny Rocket Lab, Peter Beck.

Satelity mają zostać zbudowane przez inżynierów z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. NASA planuje wynieść je na orbitę za pomocą swojej rakiety, a następnie wystrzelić w kierunku Marsa na pokładzie pojazdu o nazwie Photon. Start misji planowany jest w październiku 2024 roku. Urządzenia mają dotrzeć na orbitę Czerwonej Planety 11 miesięcy później.

Źródło: GeekWeek.pl/Rocket Lab/NASA / Fot. Rocket Lab

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas