Najdziwniejsze języki świata

Najpopularniejszymi językami świata takimi jak mandaryński czy angielski porozumiewają się setki milionów ludzi na świecie, jest jednak grupa dwóch tysięcy języków, które zna mniej niż tysiąc osób. Często są one kompletnie egzotyczne, a chiński wydaje się przy nich niewinną zabawą. Oto najciekawsze i najdziwniejsze spośród nich.

1. Tuyuca

Tuyuca jest językiem, którym porozumiewają się rdzenni mieszkańcy Kolumbii i należy od do najtrudniejszych na świecie. Jest on językiem polisyntetycznym co oznacza, że praktycznie nie ma w nim różnicy między słowem, a zdaniem, dlatego ze zlepków głosem powstają przedziwne słowa takie jak na przykład hóabasiriga - co oznacza "nie wiedziałem jak pisać". Podczas gdy u nas wyróżnić można tylko rodzaje: męski, żeński i nijaki, tak w Tuyuca jest ich aż 140, a niektóre oznaczają na przykład „korę nie trzymającą się blisko drzewa”. Do tego znaleźć w nim można ogrom modyfikatorów czasowników - z pomocą końcówki słowa-zdania można dookreślić szczegółowo czy na przykład opisywany przypadek dotyczy tego co widziałem na własne oczy czy tak mi się wydaje.

Reklama

2. Arczyński

Mieszkańcy (jest ich około tysiąca) wioski Archib znajdującej się na wybrzeżu Morza Kaspijskiego w Rosji porozumiewają się jężykiem arczyńskim, który w ogóle nie posiada formy pisanej - jest językiem wyłącznie mówionym. Ale za to jak mówionym - występuje w nim około półtora miliona koniugacji, a więc sposobów odmiany czasownika przez wszystkie kategorie gramatyczne.

3. Jupik

Jupik jest językiem eskimoskim używanym zarówno na Alasce jak i na Syberii, jednak występuje pięć jego odmian, które tak się od siebie różnią, że mieszkańcy różnych regionów mogą się wzajemnie nie rozumieć. Jest on również językiem polisyntetycznym, a występują w nim słowa takie jak: tuntussuqatarniksaitengqiggtuq - co oznacza „nie powiedział nam znów, że idzie polować na renifery” lub anisaxtuxtyfkagatapixnakakjagaka - „zdarzyło się, że chciałem go zmusić do chodzenia i przynoszenia śniegu”. 4. Pauniski Wśród języków polisyntetycznych jedynm z najciekawszych jest jednak język używany przez indian Paunisów zamieszkujących Nebraskę. Ich alfabet składa się z zaledwie 9 spółgłosek i 8 samogłosek, lecz występują tam słowa zawierające po 30 sylab. Niestety język ten jest na granicy wymarcia, bo młodzi Paunisi zamiast niego uczą się już angielskiego.

5. Sentinel

Na wyspie North Sentinel na terenie Indii żyje plemię, które jest uważane za jedno z ostatnich, któremu udało się uniknąć kontaktu z białym człowiekiem - to lud Sentinel, któremu udało się tak długo obronić dzięki unikalnej polityce witania wszystkich gości strzałami z łuków. Posiadają oni własny język, który prawdopodobnie jest podobny do innych języków andamańskich - w grupie tej wszystkie rzeczowniki bazują na częściach ciała. Jednak poza tym nie wiemy o nim praktycznie nic - jest on tym samym najbardziej tajemniczym językiem świata.

6.Pitjantjatjara

Językiem o tak dziwnej nazwie porozumiewają się Aborygeni z ludu Anangu, których znaleźć można w środkowej części Australii. Język ten zapisywany jest alfabetem łacińskim, lecz posiada on tylko trzy samogłoski: a, i oraz u. W języku tym można znaleźć tak ciekawe słowa jak Mamungkukumpurangkuntjunya - takim mianem określają oni jedno z miejscowych wzgórz, a w dosłownym tłumaczeniu oznacza to „tam, gdzie sika diabeł”.

7. Silbo gomero

Silbo gomero lub po prostu silbo jest językiem gwizdanym (po hiszpańsku silbar - gwizdać) używanym przez mieszkańców wyspy Gomera - jednej z Wysp Kanaryjskich. Język ten powstał aby ułatwić komunikację na długich dystansach, w górskich dolinach. Krzyk mógłby być niezrozumiały, echo kompletnie by go zaburzyło, podczas gdy gwizd niesie się idealnie. Spółgłoski i samogłoski w tym języku rozróżniane są na podstawie rosnącej lub opadającej częstotliwości, tym samym można w nim tworzyć pełne słowa i zdania.

8. Xhosa

Xhosa (lub Khosa) jest ludem zamieszkującym część Południowej Afryki, a posługuje się on językiem xhosa będącym tak zwanym językiem mlaskowym. Zgodnie z nazwą jest on pełny dziwnych dźwięków wydawanych paszczą, które dla nas mogą brzmieć jak kliknięcia - tu jednak tworzą one słowa i zdania. Język ten jest jednym z najpopularniejszych na naszej liście, bo posługuje się nim ponad 5 milionów ludzi na świecie, używa się go w szkolnictwie i prasie, a także w bardzo bogatej literaturze.

9. Piraha

W brazylijskiej części dżungli amazońskiej występują Indianie zwący się Piraha, co oznacza „prości” (obcy są z kolei dla nich „krzywi”). Język, którego oni używają jest bardzo odmienny od naszego, nie zawiera on na przykład żadnych słów związanych z kolorami czy liczbami (tych w ogóle lud Piraha nie zna, nie udało się też nauczyć ich liczenia po portugalsku - koncept ten jest im całkowicie obcy). Jest w nim także bardzo mało słów opisujących pokrewieństwo (matka i ojciec brzmią tak samo), nie ma zdań złożonych, a nawet brak słów takich jak dziękuję, proszę czy cześć. Nadrabiają to oni z kolei niezwykle barwnym słownictwem używanym do opisywania okolicznych roślin i zwierząt.

10. Rotokas

Język Rotokas z Papui Nowej Gwinei uważany jest za najprostszy język świata - zawiera on zaledwie 12 fonemów (nie ma żadnych nosowych), które nie mają żadnych wariacji tonalnych wobec czego alfabet Rotokas składa się z zaledwie 12 liter. Generalnie ludzie porozumiewający się tym językiem słysząc turystę używającego fonemów nosowych (na przykład wymawiając literę „n”) nie mogą wytrzymać ze śmiechu.

11. !Xóo

!Xóo (znany także jako taa) jest językiem khoisan z podrodziny tuu - porozumiewa się nim około 3 tysięcy osób zamieszkuących okolice Botswany i Namibii. W języku tym można znaleźć 122 spółgłosek (choć według niektórych lingwistów jest ich 164), a tłumaczy się to przedziwnymi dźwiękami, które nie występują w znanych nam językach, wszystko przez to, że jest to kolejny z języków mlaskowych. Język ten nie miał swojego alfabetu, a obecnie próby zapisania go doprowadziły do tego, że powstał szereg najdziwniejszych symboli wyglądających niczym połączenie języka elfów z prozy Tolkiena i równań matematycznych. Co ciekawe niektórzy naukowcy twierdzą, że !Xóo może być jednym z najstarszych języków świata - podobnym mieli się porozumiewać nasi wspólni przodkowie w Afryce dziesiątki tysięcy lat temu.

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy