Była elektrownia, będzie nowoczesne centrum poświęcone mediom
W Barcelonie powstanie ogromne centrum dedykowane mediom – oprócz spotkań i wystaw będzie można skorzystać ze studia nagrań, laboratoriów i inkubatora przedsiębiorczości. To wszystko znajdzie się w przestrzeniach dawnej elektrowni poszerzonej o nowoczesną dobudówkę.

Les Tres Xemeneies to popularna nazwa elektrowni cieplnej w Barcelonie z lat 70. XX w. Jej nazwa została nadana dzięki niezwykle charakterystycznym trzem kominom, czyli tres xemeneies w języku katalońskim. Miejsce nieczynne od 2011 roku zostanie teraz odnowione i będzie służyło lokalnej społeczności i przedsiębiorczości. Powstanie tam Catalunya Media City - przestrzeni do produkcji oraz doświadczania sztuki medialnej i technologii.
Na potrzeby projektu zachowana zostanie istniejąca bryła, do której dobudowana zostanie nowa część według projektu dwóch studiów architektonicznych Garcés de Seta Bonet Arquitectes i Marvel. Całość ma być w dużym stopniu otworzona na zagospodarowane otoczenie, a tarasy na dachu pozwolą podziwiać krajobraz Barcelony. Jednak najciekawsze będzie wewnątrz.
- Propozycja ma na celu stworzenie centrum świata cyfrowego przy jednoczesnym zachowaniu charakterystycznych cech istniejącej struktury. Punkt orientacyjny pozostanie w dużej mierze niezmieniony, ale połączy się z miastem i otaczającym krajobrazem za pomocą strategicznych cięć - przekazali architekci obu firm w mediach społecznościowych.
Nowoczesne wyposażenie pomoże w rozwoju nowych biznesów medialnych
Wnętrze zostanie podzielone na cztery części: edukacyjną, badawczą z inkubatorami przedsiębiorczości, wystawienniczą oraz biznesową przeznaczoną dla katalońskiego przemysłu audiowizualnego.
Znajdzie się tam audytorium o powierzchni 500 mkw, studio o powierzchni 400 mkw i laboratorium zajmujące 250 mkw, a także laboratoria UX i studia nagraniowe. Ostatecznie funkcję przemysłową zastąpi usługowa z możliwością organizowania różnego rodzaju wydarzeń.
Główna sala, zaprojektowana z myślą o organizowaniu wystaw na dużą skalę, przypomina Turbine Hall w Tate Modern w Londynie, Aviva Studios Warehouse w Manchesterze czy Park Avenue Armory w Nowym Jorku.
Anna Bonet podkreśla, że wszystkie zaprojektowane przez architektów przestrzenie mają wspólne kluczowe elementy: zostały zachowane odpowiednie proporcje pomieszczeń i wysokość (około 17 metrów), solidne podłogi czy możliwość zawieszenia sprzętu pod sufitem. - Elementy te tworzą spektakularną salę o epickich proporcjach - dodała.
Architektura zgodna z eko-trendami
Zgodnie z najnowszymi trendami w architekturze budynek zostanie wyposażony w technologie pozwalające zmniejszyć wpływ na środowisko jak np. panele fotowoltaiczne o powierzchni 4,5 tys. mkw, które pokryją dach. Całość będzie również zaprojektowana w duchu architektury pasywnej i architektury bioklimatycznej uwzględniającej warunki klimatyczne do obniżenia zapotrzebowania na energię.
- Przekształcenie infrastruktury, która w przeszłości miała duży wpływ na środowisko, w taką, która napędza przyszłość współpracy medialnej, przy jednoczesnym wykorzystaniu ciężaru istniejącej struktury w celu zmniejszenia śladu energetycznego nowego programu, wydaje nam się godnym celem dla przyszłości architektury - dodał Jonathan Marvel, dyrektor założyciel Marvel.
Źródła: Garcés de Seta Bonet Arquitectes, Marvel, Dezeen