Dokończą najwyższy wieżowiec świata. Będzie mierzyć ponad kilometr!

W Arabii Saudyjskiej ponownie rusza budowa najwyższego wieżowca na świecie. Budowa rozpoczęta w 2013 roku miała zakończyć się w 2018 roku. Po wieloletniej przerwie inwestycja ponownie wkroczyła na właściwe tory. Wykonawcy do końca roku mają czas na złożenie ofert, a później prace ruszają pełną parą. Wysokość ma przekroczyć 1 kilometr.


Arabia Saudyjska nie zwalnia, jeśli chodzi o bijące rekordy konstrukcje. Poza najsłynniejszym obecnie The Line prowadzi prace nad pozostałymi ośrodkami Neomu, na początku 2023 roku poinformowała o projekcie 400-metrowego wieżowca Mukaab w kształcie złotego sześcianu, który ma stanąć w stolicy kraju. Teraz bliskowschodnie media informują, o wznowieniu realizacji ambitnego planu budowy nowego, najwyższego budynku świata - Jeddah Tower.

Reklama

Obecnie najwyższym budynkiem jest ukończony w 2010 roku, znajdujący się w Dubaju Burdż Chalifa (Burj Khalifa) o wysokości 828 metrów. Choć ostateczna wysokość Jeddah Tower nie jest znana, to ma się wznosić co najmniej 1007 metrów ponad miastem portowym Jeddah nad Morzem Czerwonym w Arabii Saudyjskiej.

Drapacz chmur zaprojektowany został przez Adriana Smitha z AS+GG, który był odpowiedzialny również za Burdż Chalifa. Ze względu na znaczną wysokość i konieczność stawienia opory silnym wiatrom, przewidziano stosunkowo prostą konstrukcję, która zwęża się ku górze. Trójkątna forma inspirowana była kępką liści pustynnej rośliny wyrastającej z ziemi. Budynek zakotwiczony jest w betonowym fundamencie wspartym na 270 palach schowanych w ziemię na głębokość 105 metrów.

Jeddah Tower. Najwyższy wieżowiec świata zostanie ukończony

Middle East business inteligence poinformował, że do składania ofert w sprawie ukończenia budynku zaproszono wiele firm, w tym również znane z naszych rodzimych placów budowy. Obok firmy budowlanej należącej do Samsunga czy Hyundaia, zaproszono m.in. firmę Skanska czy Strabag. Wykonawcy mają trzy miesiące na przygotowanie ofert.

Przypomnijmy, że łącznie przewidziano w nim 167 nadziemnych pięter o mieszanym przeznaczeniu. Znajdą się tu biura, hotel z 200 pokojami i 439 apartamentów na najwyższych kondygnacjach. Na 157 piętrze, 644 metry ponad powierzchnią ziemi znajdować się będzie najwyżej na świecie umiejscowiona platforma widokowa. Pewnie nie jedna odważna osoba przekona się, że jednak ma lęk wysokości, a skok na bungee to jak zeskoczenie z krawężnika.

Jechaliście kiedyś windą w Wieliczce? Uważacie, że jest szybka? Porusza się ona z prędkością zaledwie 4 m/s. Te w Jeddah Tower będą woziły ludzi z prędkością 10 m/s. Górnicy mogliby najwyżej trochę ponarzekać, że się wlecze, bo oni zjeżdżają w dół z prędkością nawet 12 m/s. Wieżowiec będzie obsługiwać 59 wind.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: architektura | Arabia Saudyjska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy