Airbus Beluga

Czwartek, 2 listopada 2023 (12:45) Aktualizacja Czwartek, 9 listopada 2023 (16:08)
Airbus Beluga to wyjątkowy samolot transportowy, który został specjalnie zaprojektowany do przewożenia dużych ładunków i elementów samolotów między zakładami produkcyjnymi Airbusa w Europie. Jego charakterystyczną cechą jest ogromny, wydęty kadłub, który przypomina kształtem białuchę.
Airbus Beluga - najważniejsze informacje
Airbus Beluga. /123RF/PICSEL

Airbus Beluga - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rodzaj/Typ:

    samolot

  • Rok uruchomienia produkcji:

    1994

Airbus Beluga. Co to za samolot? 

Airbus A300-600ST to samolot klasy Super Transporter znany także pod nazwą Airbus Beluga. Samolot jest modyfikacją znanego Airbusa A300.

Model ten umożliwia transport bardzo dużych ładunków. Z jego pomocą możliwe jest m.in. przetransportowanie drogą powietrzną kadłuba innego Airbusa, modelu A320.

Dolne elementy samolotu, podwozie i skrzydła, a także napęd w A300-600ST pozostawiono w niemal niezmienionej formie pochodzącej z modelu A300. Modyfikacji poddano natomiast górną część maszyny. Zamontowano nową instalację, której średnica wynosi 7,7 metra i ma kształt podkowy. Kabina pilotów została obniżona w porównaniu do oryginalnej o 1,5 metra i dodatkowo wysunięta w przód samolotu. Dzięki tej modyfikacji uzyskano możliwość załadunku samolotu od strony czołowej. Umożliwiają to otwierane do góry drzwi ważące blisko 2 tony. Modyfikacji poddano również ster kierujący, który podniesiono o 1 met, a dodatkowo dołożono dwa mniejsze stery boczne na statecznikach poziomych.

Firma Airbus dzięki świetnym wynikom, jakie osiągał model Beluga, postanowiła kontynuować pracę nad modelem. Jego następcą jest Beluga XL, jeszcze większy samolot transportowy. Jego długość to nieco ponad 63 metry, wysokość prawie 19 metrów. Kadłub w najszerszym miejscu poszerzono do 8,8 metra, a rozpiętość skrzydeł sięga 60,3 metrów. Beluga XL dzięki przedniemu kształtowi kokpitu pilotów oraz części magazynowej został nieoficjalnie nazwany „uśmiechniętym delfinem”.

Jak wygląda załadunek i rozładunek Airbusa Beluga?

W miejscach stałego kursowania samolotu, na lotniskach znajdują się specjalne ramy przeznaczone do jego załadunku oraz rozładunku. Rampa waży 100 ton i ma zasięg 50 metrów. Jest ona przystosowana do przenoszenia ładunków ważących nawet 50 ton. Rampa wyposażona jest w 24 koła sterowne. Średni czas rozładowania i załadowania samolotu trwa około 105 minut i operuje nim dwoje pracowników.

Airbus Beluga nie zawsze ląduje na lotniskach dysponujących odpowiednim systemem rozładunkowym dopasowanym do tego modelu samolotu. Airbus przewidział taką sytuację. Model A300-600ST wyposażono w specjalne pokładowe rampy. Zostały one wykonane z kompozytów węglowych, mają 12 metrów długości oraz 5 metrów szerokości. Rampa wyposażona jest dodatkowo w wysuwaną sekcję, którą można opuścić. Po jej załadowaniu jest podnoszona i wsuwana na pokład.

Jakie są najważniejsze parametry samolotu Airbus Beluga?


Airbus A300-600ST Beluga zaliczany jest do klasy transportowców o średnim zasięgu. Samolot ma przy tym prawie 45 metrów długości oraz 17,24 metry wysokości. Jego masa własna to 86 ton, natomiast startowa to aż 155 ton. Samolot z ładunkiem 26 ton na pokładzie może pokonać jednorazowo do 4,6 tysiąca kilometrów. Samolot przykuwa uwagę nie tylko swoją wielkością, ale przede wszystkim intrygującym wyglądem.

Airbus Beluga - Wiadomości