Chrome OS

Czwartek, 7 września 2023 (16:04) Aktualizacja Czwartek, 7 września 2023 (16:11)
Chrome OS to system operacyjny wykorzystujący takie języki programowania jak Python, JavaScript, C, Rust, C++, Język asemblera, HTML5. Wyróżnia go także kompatybilność z architekturą x86 i ARM. Jego twórcą jest firma Google. Podstawą do stworzenia był system Gentoo, zapożyczony od Linuxa.
Chrome OS - najważniejsze informacje
ChromeOS to system operacyjny stosowany na urządzeniach wielu światowych producentów. /Acer /materiały prasowe

Chrome OS - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rodzaj/Typ:

    system operacyjny

Chrome OS pozwala domyślnie uruchamiać aplikacje internetowe, jak również większość aplikacji zapisanych w formacie APK, czyli tych tworzonych z myślą o Androidzie. Dodatkowo możliwe jest uruchomienie aplikacji stworzonych bezpośrednio dla GNU oraz Linux, które wykorzystują technologię Crostini.

Kod źródłowy Chrome OS jest otwarty. Pierwsze prace nad nowym systemem rozpoczęto w 2009 roku. Premierę planowano natomiast od początku na drugą połowę 2010 roku. Rozwój oprogramowania był więc bardzo szybki. 

Chrome OS, który bazuje na jądrze systemu Linux, fabrycznie instalowany był w Notebookach oraz MiniPC. Google ma również swoją własną serię urządzeń, które opierają się na Chrome OS - Chromebooki oraz Chromeboxy. Są one produkowane przez światowe firmy jak Samsung, Acer, Toshiba czy ASUS.

Chrome OS to skuteczna odpowiedź Google na produkty z systemem Windows. Użytkownicy korzystający z tego oprogramowania mogą liczyć m.in. na dostęp do wszystkich udogodnień ze strony Google.

Jaka jest różnica między Chrome OS a Google Chrome?

Oba produkty pochodzą od Google, jednak nie są tym samym. Google Chrome to przeglądarka producenta, która wykorzystywana jest w systemie Chrome OS. Twórcy podjęli decyzje o zaimplementowaniu Google Chrome do nowego systemu ze względu na dużą funkcjonalność. Dodatkowo pełne wsparcie w programach Google w obu przypadkach sprawia, że korzystanie z urządzeń Chrome OS jest dzięki temu jeszcze wygodniejsze.

Czym różni się system Chrome OS od Windowsa?

System Windows ma wieloletnią tradycję sięgającą czasów, w których Internet dopiero się rozwijał. Windows tworzony był z myślą o użytkownikach lokalnych korzystających z urządzeń stacjonarnych. Jego głównym zadaniem było natomiast obsługiwanie różnego rodzaju oprogramowania. Chrome OS jest znacznie młodszym rozwiązaniem, a Chrombook’i w niego wyposażone pojawiły się na rynku dopiero w 2011 roku. System powstał głównie z myślą o osobach, które potrzebują mobilnego urządzenia do pracy i rozrywki online. Moc urządzeń, na których wykorzystuje się Chrome OS, nie ma znaczenia. System jest niezwykle stabilny i szybki w działaniu. Obsługa Chrome OS jest natomiast wyjątkowo łatwa i bardzo intuicyjna.

Czy Chrome OS pozwala na instalowanie aplikacji zewnętrznych?

Istnieje możliwość instalowania aplikacji pochodzących spoza sklepu Google. Umożliwia to nakładka Linuxa dostępna w Chrome OS. W tym celu konieczne jest wybranie z rozwijanego paska w prawym dolnym rogu informacji o Linuxie. Chcąc wgrać oprogramowanie, najlepiej posługiwać się plikami w formacie Debian, czyli z rozszerzeniem .deb.

Chrome OS - Wiadomości