Windows 12 ze specjalną wersją. Microsoft chce powalczyć z Google

Windows 12 zostanie wprowadzony w przyszłym roku. Dowiadujemy się, że Microsoft szykuje specjalną wersję oprogramowania, która ma pozwolić mu na podjęcie lepszej walki z Chrome OS. Windows 12 ma otrzymać chmurową edycję, która umożliwi gigantowi stworzenie lepszej alternatywy dla platformy Google.

 

Microsoft pracuje nad Windows 12 od jakiegoś czasu i wiemy, że nowe okienka mają zadebiutować w 2024 r. Kolejna generacja systemu operacyjnego wprowadzi z pewnością wiele nowości. Teraz dowiadujemy się, że w przygotowaniu jest specjalna edycja platformy, która umożliwi gigantowi z Redmond podjęcie równej walki z Chrome OS firmy Google.

Specjalna wersja Windows 12 odpowiedzią na Chrome OS

Chrome OS to oprogramowanie Google, które jest lekkie i do pracy nie wymaga mocnych podzespołów. Dlatego Chromebooki cieszą się sporym zainteresowaniem i są na przykład często wybierane w roli komputerów dla sektora edukacji. Microsoft również chce powalczyć o klientów na tym rynku i dlatego rozpoczął prace nad specjalną edycją Windows 12.

Reklama

Specjalna wersja Windows 12 ma być oparta na rozwiązaniach chmurowych. Oprogramowanie zostanie odchudzone i dzięki temu ma stanowić prawdziwą odpowiedź na Chrome OS Google. Szczegóły projektu nie są jednak znane. Możemy jednak się spodziewać, że interfejs będzie lżejszy względem tego, który dostępny jest w tradycyjnym środowisku desktopowym okienek. Na informacje o szczegółach przyjdzie nam jednak poczekać.

Warto dodać, że Microsoft sam zdradził się w kontekście takich planów za sprawą ofert pracy udostępnionych na własnych stronach. Tam umieszczono informacje o potrzebie stworzenia nowych rozwiązań chmurowych dla okienek. Ponadto gigant z Redmond powołał do życia nowy zespół o nazwie Windows and Web Experience, który ma zająć się opracowywaniem kolejnych generacji systemów operacyjnych i produktów internetowych.

Nowa edycja okienek nie zastąpi standardowej

Oczywiście specjalną wersja Windows 12 oparta na rozwiązaniach chmurowych nie zastąpi tradycyjnych okienek. Microsoft pracuje również na pełnoprawnym następcą systemu Windows 11 z 2021 r. Będzie to oprogramowanie ze standardowym interfesjem desktopowym oraz dostępem do aplikacji Win32. Premiera ma odbyć się w przyszłym roku, ale konkretnego terminu na razie nie ma. Przypuszcza się jedynie, że nowy system operacyjny zostanie wprowadzony na rynek w drugiej połowie 2024 r., czyli zapewne jesienią.

Windows 12 powstaje w wyniku zmiany strategii, którą jakiś czas temu przyjął Microsoft. Ta zakłada wprowadzanie do oferty kolejnych generacji okienek w krótszych odstępach czasu — co trzy lata. Premierę systemów operacyjnych Windows 10 i 11 dzieliło sześć lat. Firma doszła do wniosku, że to zbyt długo i dlatego zdecydowano się na zmianę w harmonogramie wydawniczym.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Windows | Microsoft | Chrome OS | Google | systemy operacyjne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama