Dell

Czwartek, 2 listopada 2023 (13:24) Aktualizacja Środa, 15 listopada 2023 (15:06)
Dell to międzynarodowa firma technologiczna założona w 1984 roku przez Michaela Della, znana przede wszystkim z produkcji komputerów osobistych i serwerów. Firma ta rozwija się również w obszarach przechowywania danych, oprogramowania oraz usług związanych z IT, oferując kompleksowe rozwiązania dla różnych sektorów rynku. Dell jest uznawany za jednego z czołowych graczy w branży technologicznej, oferując produkty i usługi, które są cenione zarówno wśród klientów indywidualnych, jak i dużych przedsiębiorstw.
Dell - najważniejsze informacje
Siedziba Dell Technologies w Round Rock w Teksasie. / Brandon Bell/Getty Images /AFP

Dell - najważniejsze informacje

  • Rok założenia:

    1984

  • Kraj założenia:

    Stany Zjednoczone (USA)

Dell. Co to za firma? 

Dell to amerykańska firma, która powstała w 1984 roku. Swoją siedzibę ma w Round Rock w stanie Teksas. Nazwa przedsiębiorstwa wywodzi się od nazwiska jej założyciela, czyli Michaela Della. Od samego początku zajmowało się bezpośrednią sprzedażą systemów komputerowych. 

Przedsiębiorstwo było notowane na 51 pozycji na liście Fortune 500 do 2014 roku. W 2015 roku Dell była trzecią co do wielkości firmą na świecie, zaraz po Lenovo oraz HP, która dostarczała użytkownikom komputery osobiste. Jest także cenionym producentem monitorów komputerowych, które wybierają użytkownicy na całym świecie.

Co produkuje Dell?

Firma Dell produkuje szereg produktów z różnych segmentów rynkowych. Wśród nich znajdują się m.in. laptopy oraz monitory. 
  • OptiPlex to seria komputerów osobistych przeznaczona przede wszystkim do użytku biurowego. 
  • Dell Latitude jest linią laptopów oraz tabletów, skierowaną do przedsiębiorstw korporacyjnych. Urządzenia Latitude są bezpośrednią konkurencją dla Lenovo ThinkPad oraz EliteBook od HP.
Oprócz komputerów stacjonarnych i przenośnych, w ofercie firmy Dell znajdują się również monitory biurowe o różnych parametrach technicznych, myszki i klawiatury komputerowe.

Dell, oprócz komputerów przeznaczonych dla firm i standardowego użytku domowego, produkuje sprzęt dla graczy. Alienware należący do Dell odpowiedzialny jest za produkcję komputerów stacjonarnych oraz przenośnych, które przeznaczone są do pracy i rozrywki wymagającej zaawansowanego technologicznie sprzętu. Wśród produktów Alienware znajdują się także monitory, klawiatury oraz zestawy słuchawkowe.

Turbo PC. Pierwszy komputer Dell

Jego największą zaletą była możliwość personalizowania już podczas składania zamówienia. W 1997 roku Dell zaczął kierować swoje komputery w stronę indywidualnych odbiorców, a nie tylko przedsiębiorstw. 

Temat Dell znajdziesz również w serwisie:

Więcej na temat Dell

Dell - Wiadomości