New Shepard

Wtorek, 21 listopada 2023 (15:16) Aktualizacja Poniedziałek, 12 lutego 2024 (15:59)
New Shepard to pojazd kosmiczny skonstruowany przez amerykańską firmę Blue Origin. Został on wykonany z myślą o wykorzystaniu do lotów turystycznych w kosmos. New Shepard jest pojazdem nośnym, który ma możliwość wykonywania pionowego startu oraz lądowania. Zaprojektowany został w taki sposób, aby osiągać wysokość suborbitalną podczas przelotu zarówno z ludźmi na pokładzie, jak i innym ładunkiem.
New Shepard - najważniejsze informacje
Start New Shepard w sierpniu 2022 roku. /Blue Origin /domena publiczna

New Shepard - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rodzaj/Typ:

    rakieta

  • Rok uruchomienia produkcji:

    2006

Konstrukcja pojazdu New Shepard oparta jest na rakiecie wspomagającej oraz głównej kapsuły dla załogi. W zależności od planowanej misji główna kopuła załogi może być dowolnie projektowana, aby pomieścić sześciu pasażerów, ładunek lub kombinację pasażerów oraz ładunku.

Rakieta napędzana jest jednym silnikiem BE-9PM, za którego projekt oraz wykonanie odpowiada także Blue Origin. Moc silnika umożliwia wzniesienie pojazdu nad tak zwaną linię Kármána, gdzie pasażerowi mogą odczuć stan nieważności przez kilka minut lotu.

Pojazd New Shepard z racji swojego zastosowania zaprojektowano w taki sposób, aby możliwe było jego wielokrotne wykorzystanie podczas lotów kosmicznych. Po kilkuminutowym locie w nieważkości ponownie kieruje się ku powierzchni planety. Bezpieczne lądowanie możliwe jest natomiast dzięki specjalnie zaprojektowanym trzem spadochronom oraz wykorzystaniu silnika rakietowego.

Skąd wzięła się nazwa pojazdu New Shepard?

New Shepard zaprojektowany przez firmę Blue Origin jest hołdem dla astronauty Alana Sheparda. Był on jednym z siedmiu uczestników projektu odwołanej misji Mercury 10. Powierzono mu funkcję pilota-dowódcy projektu Gemini jednak ze względu na jego problemy zdrowotne nie mógł w niej uczestniczyć. Podczas misji Apollo 14, stał się piątym człowiekiem, który stąpał po Księżycu.

Kiedy po raz pierwszy zaprezentowano New Shepard?

Pierwszą wersją testową rakiety New Shepard był Goddard, który został zaprojektowany i wykonany w 2006 roku. Pierwszy lot pojazdu testowego wykonano w połowie listopada 2006 roku i zakończył się on pełnym sukcesem. Zaplanowano również drugi lot testowy pojazdu Goddard na początek grudnia tego samego roku, jednak nigdy do niego nie doszło. Pierwszy lot obecnie wykorzystywanego pojazdu New Shepard miał miejsce pod koniec lipca 2021 roku, kiedy udało się przekroczyć linię Kármána. Sukces misji pozwolił na wykonanie kolejnych sześciu załogowych lotów od lipca 2021 do sierpnia 2022 roku.

Czy lot pojazdem New Shepard jest bezpieczny?

New Shepard podczas misji bezzałogowej we wrześniu 2022 roku napotkał problem. Awarii uległ główny silnik BE-3PM co spowodowało uruchomienie systemu ewakuacji przed startem kapsuły głównej, która bezpiecznie wylądowała na powierzchni. Komisja FAA z uwagi na wystąpienie anomalii zatrzymała wszystkie zaplanowane loty New Shepard. Przez sześć miesięcy pracownicy Blue Origin ustalali przyczynę awarii. Ostatecznie ustalono, że w głównym silniku doszło do niewspółosiowości ciągu, co spowodowało anomalię i uruchomienie procedury awaryjnej.

Więcej na temat New Shepard

New Shepard - Wiadomości