​Blue Origin i New Shepard - lot Jeffa Bezosa. Kiedy start? Jak go oglądać?

Firma Blue Origin Jeffa Bezosa zaplanowała na 20 lipca start misji New Shepard - w specjalnej kapsule czterech członków załogi poleci na wysokość 100 km. Na czym polega misja? Jak ją oglądać? Wyjaśniamy najistotniejsze kwestie.

Start misji testowej New Shepard 12
Start misji testowej New Shepard 12materiały prasowe

"Odkąd skończyłem pięć lat, marzyłem o podróży w kosmos" - napisał Jeff Bezos, najbogatszy człowiek świata, założyciel firmy Amazon. Dokładnie 20 lipca o godzinie 15:00 jego marzenie może stać się rzeczywistością.

60 lat po locie Sheparda

Jeff Bezos wraz z trzeba innymi osobami poleci na suborbitę dzięki rakiecie New Shepard i kapsule Blue Origin. Bezos założył firmę Blue Origin w 2000 roku, w celu budowania i testowania pojazdów wielokrotnego użytku, którymi można podróżować na orbitę lub w kosmos. Nazwa firmy pochodzi od określenia Niebieska (Błękitna) Planeta. Szefem firmy pozostaje Bob Smith, zatrudnia ona 3500 osób.

New Shepard, nazwa rakiety i przedsięwzięcia Blue Orign, została zatytułowana na cześć Alana Sheparda, pierwszego Amerykanina w kosmosie, który w maju 1961 roku, w rakiecie Redstone, wzniósł się na wysokość około 187 km.

Omówienie poprzednich lotów New Shepard:

Jak oglądać lot Bezosa?

Misja firmy Blue Origin i rakieta New Shepard wystartuje 20 lipca o godzinie 15:00. Relację z wydarzenia można oglądać tutaj:

Relację będzie można oglądać na żywo na stronie Blueorigin.com

Relacja na żywo od 13:30:

Przebieg misji

New Shepard będzie pierwszą załogową misją Blue Origin, poprzednie 15 testów odbyło się bez udziału załogi. Pojazd jest w pełni zautomatyzowany - nie potrzebuje pilota. Przebieg misji nie będzie zasadniczo różnił się od typowych misji kosmicznych sprzed lat oraz dzisiejszych lotów SpaceX.

Po udanym starcie rakieta wraca na lądowisko
Po udanym starcie rakieta wraca na lądowiskomateriały prasowe

Rakieta startuje z miejsca startowego w Teksasie, po wyniesieniu kapsuły na odpowiednią wysokość, rakieta wraca na specjalne lądowisko, podobnie jak FalconX firmy SpaceX. Tymczasem kapsuła dociera poza linię Karmana, umową granicę pomiędzy atmosferą Ziemi i przestrzenią kosmiczną na wysokości 100 km. Załoga ma około 3 minut, aby podziwiać widoki i rozkoszować się stanem nieważkości. Potem rozpoczyna się proces powrotu na Ziemię.

Kapsuła Blue Origin - widok na Ziemię
Kapsuła Blue Origin - widok na Ziemięmateriały prasowe

Po wejściu w atmosferę kapsuła rozpoczyna sekwencję lądowania - na odpowiednej wysokości uruchamiane są trzy specjalne spadochrony, a tuż przed samym dotknięciem powierzchni ziemi, kapsuła korzysta ze specjalnego systemu, który zabezpieczy kapsułę i załogę przed zbyt twardym lądowaniem. Kapsuła wyląduje bez jednego spadochronu (zostało to przetestowane) - w teorii powinien wystarczyć nawet jeden spadochron.

Wszystko powinno potrwać około 11 minut.

Sekwencja lądowania - kapsuła korzysta z trzech spadochronów
Sekwencja lądowania - kapsuła korzysta z trzech spadochronów INTERIA.PL

New Shepard - załoga

Załoga New Shepard - od lewej Mark Bezos, Jeff Bezos,  Oliver Daemen i Wally Funk
Załoga New Shepard - od lewej Mark Bezos, Jeff Bezos, Oliver Daemen i Wally Funkmateriały prasowe

Na pokładzie znajdą się cztery osoby - Jeff Bezos, jego brat Mark, 82-letnia Wally Funk (będzie to najstarsza osoba, która poleci w kosmos) i 18-letni Oliver Daemen  (najmłodsza osoba, jaka uda się w taką podróż). Daemen miał lecieć w kolejnej misji, ale osoba, która zapłaciła 28 mln dolarów w aukcji nie mogła skorzystać z lotu 20 lipca.

"Odkąd skończyłem pięć lat, marzyłem o podróży w kosmos" - napisał Jeff Bezos
Załoga testująca obok kapsuły Blue Origin
Lądowanie jednej z rakiet po wyniesieniu kapsuły. Odbywa się w pełni autonomicznie
Kapsuła Blue Origin w środku - potrafi ona pomieścić 6 osób. Nie potrzebuje pilota - wszystko pozostaje zautomatyzowane
+6

Blue Origin - co będzie dalej?

Jeśli lot okaże się sukcesem, Blue Origin może podjąć decyzję o uruchomieniu lotów turystycznych i rozpocząć cykliczną sprzedaż biletów. Już teraz wiemy, że planowany jest kolejny lot - oczywiście wiele zależy od sukcesu tej misji. Ceny biletów nie zostały podane.

Bilet na konkurencyjne Virgin Galactic, które odbyło udany lot z Richardem Bransonem 11 lipca, kosztuje 250 tys. dolarów za lot. W kolejce czeka 6000 osób.

Blue Origin oprócz lotów turystycznych planuje wykorzystać swoją technologię do wynoszenia w kosmos ładunków oraz do prowadzenia badań w stanie nieważkości.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas