Blue Origin i New Shepard - lot Jeffa Bezosa. Kiedy start? Jak go oglądać?
Firma Blue Origin Jeffa Bezosa zaplanowała na 20 lipca start misji New Shepard - w specjalnej kapsule czterech członków załogi poleci na wysokość 100 km. Na czym polega misja? Jak ją oglądać? Wyjaśniamy najistotniejsze kwestie.
"Odkąd skończyłem pięć lat, marzyłem o podróży w kosmos" - napisał Jeff Bezos, najbogatszy człowiek świata, założyciel firmy Amazon. Dokładnie 20 lipca o godzinie 15:00 jego marzenie może stać się rzeczywistością.
60 lat po locie Sheparda
Jeff Bezos wraz z trzeba innymi osobami poleci na suborbitę dzięki rakiecie New Shepard i kapsule Blue Origin. Bezos założył firmę Blue Origin w 2000 roku, w celu budowania i testowania pojazdów wielokrotnego użytku, którymi można podróżować na orbitę lub w kosmos. Nazwa firmy pochodzi od określenia Niebieska (Błękitna) Planeta. Szefem firmy pozostaje Bob Smith, zatrudnia ona 3500 osób.
New Shepard, nazwa rakiety i przedsięwzięcia Blue Orign, została zatytułowana na cześć Alana Sheparda, pierwszego Amerykanina w kosmosie, który w maju 1961 roku, w rakiecie Redstone, wzniósł się na wysokość około 187 km.
Omówienie poprzednich lotów New Shepard:
Jak oglądać lot Bezosa?
Misja firmy Blue Origin i rakieta New Shepard wystartuje 20 lipca o godzinie 15:00. Relację z wydarzenia można oglądać tutaj:
Relację będzie można oglądać na żywo na stronie Blueorigin.com
Relacja na żywo od 13:30:
Przebieg misji
New Shepard będzie pierwszą załogową misją Blue Origin, poprzednie 15 testów odbyło się bez udziału załogi. Pojazd jest w pełni zautomatyzowany - nie potrzebuje pilota. Przebieg misji nie będzie zasadniczo różnił się od typowych misji kosmicznych sprzed lat oraz dzisiejszych lotów SpaceX.
Rakieta startuje z miejsca startowego w Teksasie, po wyniesieniu kapsuły na odpowiednią wysokość, rakieta wraca na specjalne lądowisko, podobnie jak FalconX firmy SpaceX. Tymczasem kapsuła dociera poza linię Karmana, umową granicę pomiędzy atmosferą Ziemi i przestrzenią kosmiczną na wysokości 100 km. Załoga ma około 3 minut, aby podziwiać widoki i rozkoszować się stanem nieważkości. Potem rozpoczyna się proces powrotu na Ziemię.
Po wejściu w atmosferę kapsuła rozpoczyna sekwencję lądowania - na odpowiednej wysokości uruchamiane są trzy specjalne spadochrony, a tuż przed samym dotknięciem powierzchni ziemi, kapsuła korzysta ze specjalnego systemu, który zabezpieczy kapsułę i załogę przed zbyt twardym lądowaniem. Kapsuła wyląduje bez jednego spadochronu (zostało to przetestowane) - w teorii powinien wystarczyć nawet jeden spadochron.
Wszystko powinno potrwać około 11 minut.
New Shepard - załoga
Na pokładzie znajdą się cztery osoby - Jeff Bezos, jego brat Mark, 82-letnia Wally Funk (będzie to najstarsza osoba, która poleci w kosmos) i 18-letni Oliver Daemen (najmłodsza osoba, jaka uda się w taką podróż). Daemen miał lecieć w kolejnej misji, ale osoba, która zapłaciła 28 mln dolarów w aukcji nie mogła skorzystać z lotu 20 lipca.
Blue Origin - co będzie dalej?
Jeśli lot okaże się sukcesem, Blue Origin może podjąć decyzję o uruchomieniu lotów turystycznych i rozpocząć cykliczną sprzedaż biletów. Już teraz wiemy, że planowany jest kolejny lot - oczywiście wiele zależy od sukcesu tej misji. Ceny biletów nie zostały podane.
Bilet na konkurencyjne Virgin Galactic, które odbyło udany lot z Richardem Bransonem 11 lipca, kosztuje 250 tys. dolarów za lot. W kolejce czeka 6000 osób.
Blue Origin oprócz lotów turystycznych planuje wykorzystać swoją technologię do wynoszenia w kosmos ładunków oraz do prowadzenia badań w stanie nieważkości.