Blue Origin

Wtorek, 12 grudnia 2023 (12:48) Aktualizacja Poniedziałek, 12 lutego 2024 (16:00)
Blue Origin to amerykańska firma założona w 2000 roku przez Jeffa Bezosa, założyciela Amazona. Specjalizuje się w technologiach lotniczych i kosmicznych. Firma koncentruje się na rozwijaniu bezpiecznych, niezawodnych i kosztowo efektywnych technologii, aby umożliwić przyszłe pokolenia eksplorację kosmosu.
Blue Origin - najważniejsze informacje
Rakieta New Glenn firmy Blue Origin. /Blue Origin /materiały prasowe

Blue Origin - najważniejsze informacje

  • Rok założenia:

    2000

  • Kraj założenia:

    Stany Zjednoczone (USA)

Główne projekty i produkty Blue Origin obejmują:
  • New Shepard. To system rakietowy do suborbitalnych lotów kosmicznych, zaprojektowany do przewozu turystów, naukowców i ładunków na krótkie misje w przestrzeń suborbitalną.

  • New Glenn. To większa rakieta orbitalna, zaprojektowana do wynoszenia satelitów i ludzi na orbitę okołoziemską, stanowiąca kluczowy element w planach długoterminowej eksploracji kosmosu.

  • Blue Moon. To lądownik księżycowy, mający na celu dostarczanie ładunków na powierzchnię Księżyca w ramach wspierania przyszłych misji ludzkich i komercyjnych na Księżycu.
Blue Origin kładzie duży nacisk na ponowne wykorzystanie statków kosmicznych i rakiet, aby zmniejszyć koszty i zwiększyć częstotliwość lotów kosmicznych, co jest kluczowym elementem w wizji firmy dotyczącej przyszłej kolonizacji kosmosu.

Firma ta jest jednym z głównych graczy w prywatnym sektorze kosmicznym, rywalizując z takimi firmami jak SpaceX Elona Muska i Virgin Galactic Richarda Bransona. 

Więcej na temat Blue Origin

Blue Origin - Wiadomości

Blue Origin - Wideo