Wojska Obrony Terytorialnej

Środa, 22 listopada 2023 (13:46) Aktualizacja Środa, 7 lutego 2024 (09:50)
Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) w Polsce stanowią część Sił Zbrojnych RP, skoncentrowaną na obronie i wsparciu lokalnych społeczności. Utworzone w odpowiedzi na nowe wyzwania bezpieczeństwa, mają za zadanie uzupełniać tradycyjne formacje wojskowe, oferując szybką i elastyczną reakcję na zagrożenia. WOT skupiają się na działaniach o charakterze obronnym, wsparciu w sytuacjach kryzysowych oraz współpracy z cywilnymi służbami ratowniczymi, stanowiąc most między wojskiem a społeczeństwem.
Wojska Obrony Terytorialnej - najważniejsze informacje
Wojska Obrony Terytorialnej. /Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji /Wikimedia

Wojska Obrony Terytorialnej - najważniejsze informacje

 • Rodzaj/Typ:

  instytucja

Co to są Wojska Obrony Terytorialnej i czym się zajmują?

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to jeden z rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obok Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej i Sił Powietrznych. Zostały utworzone w odpowiedzi na zmieniające się wyzwania i zagrożenia w dziedzinie bezpieczeństwa, na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Są to siły o charakterze defensywnym i ich głównym zadaniem jest obrona terytorium Polski oraz wspieranie lokalnych społeczności w przypadku kryzysów.
 
WOT są zorganizowane w oparciu o podział terytorialny kraju, a jednostki WOT są rozmieszczone w różnych regionach Polski. Jednym z założeń jest, aby żołnierze służyli na terenie swojego zamieszkania, umożliwiając szybką i skuteczną reakcję na lokalne zagrożenia.

Jak się dostać do Wojsk Obrony Terytorialnej?

Kandydaci do Wojsk Obrony Terytorialnej muszą spełniać poniższe wymagania:

 • Obywatelstwo: Osoba ubiegająca się musi być obywatelem Polski.
 • Stan zdrowia: Kandydat musi posiadać odpowiednią kondycję zarówno fizyczną, jak i psychiczną.
 • Przedział wiekowy: Osoby w wieku od 18 do 60 lat mogą dołączyć jako żołnierze szeregowi, natomiast podoficerowie i oficerowie mogą służyć aż do 63 roku życia.
 • Rekord karny: Kandydat nie może mieć na swoim koncie skazań za przestępstwa popełnione umyślnie.
 • Służba zastępcza: Osoba ubiegająca się nie może być desygnowana do odbywania służby zastępczej.
 • Przydział kryzysowy: Kandydat nie powinien posiadać przydzielonego stanowiska do pełnienia w sytuacjach kryzysowych.
 • Zwolnienie z mobilizacji: Osoba ubiegająca się nie może być wyłączona z obowiązku pełnienia aktywnej służby wojskowej podczas mobilizacji, w czasie wojny lub w sytuacji, gdy został przydzielony organizacyjno-mobilizacyjnie na listę jednostki przewidzianej do militaryzacji.

Zarobki żołnierzy w Wojskach Obrony Terytorialnej?

W Wojskach Obrony Terytorialnej zarobki żołnierzy są skalowane według stopni, zaczynając od 130 zł/dzień dla szeregowego, a kończąc na 615 zł dla generała. Dodatkowo, za każdą aktywną służbę, jeśli żołnierz WOT posłuży minimum 2 dni w miesiącu, otrzymuje dodatek za gotowość bojową, który wynosi co najmniej 10% najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego (obecnie 496 zł). 

Są też specyficzne dodatki, jak np. dodatek desantowy (15 zł za skok) czy dodatek za służbę poza jednostką (45 zł/dzień). Ponadto, żołnierze mają prawo do różnych dodatków stażowych, wypoczynkowych oraz funkcji, a także do płatnych urlopów i nagród uznaniowych.
 
Zarobki żołnierzy WOT można przedstawić następująco:
 • Podstawowe wynagrodzenie: 130 zł/dzień dla szeregowego, z dodatkowymi stawkami dla wyższych rang.
 • Dodatek za gotowość bojową: Jeżeli żołnierz służy minimum 2 dni w miesiącu, otrzymuje 496 zł dodatku za gotowość bojową.
 • Potencjalne dodatki i premie: Dodatki, jak dodatek desantowy (15 zł/skok), służba w patrolu rozminowania (30 zł/dzień) czy służba poza jednostką (45 zł/dzień) oraz potencjalne premie uznaniowe (nie określono dokładnej wysokości w tekście).
 • Dodatki stażowe: Po 3 latach służby żołnierz otrzymuje dodatek w wysokości 3% swojego uposażenia, który rośnie o 3% co kolejne 3 lata służby, do maksymalnie 15% po 15 latach służby.
 
W ramach dodatków edukacyjnych, żołnierze mogą liczyć na dofinansowanie kursów, zakres których jest szeroki, obejmując np. kursy prawo jazdy czy pierwszej pomocy. Standard służby obejmuje 36 dni służby rocznie, w tym jedno 14-dniowe szkolenie poligonowe i jeden 2-dniowy weekend szkoleniowy miesięcznie.

Utworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej

Proces tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Polsce rozpoczął się 30 grudnia 2015 roku decyzją ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza i przebiegał przez kilka etapów, włączając powołanie pełnomocnika ds. Utworzenia Obrony Terytorialnej oraz opracowanie koncepcji utworzenia tej formacji.

WOT formalnie zostały utworzone 1 stycznia 2017 na mocy ustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Pierwsze brygady zlokalizowano w Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie, a pierwsze przysięgi wojskowe miały miejsce 21 maja 2017. Budżet na stworzenie WOT w 2017 roku wynosił ponad 1 mld zł, a plany zakładały docelową liczebność do 53 tys. żołnierzy, jednak liczby te były korygowane z przyczyn finansowych. Święto WOT obchodzone jest 27 września.

Temat Wojska Obrony Terytorialnej znajdziesz również w serwisie:

Wojska Obrony Terytorialnej - Wiadomości

 • Przerzut ukraińskich wojsk obrony terytorialnej na front wschodni

  Przerzut ukraińskich wojsk obrony terytorialnej na front wschodni

  Wtorek, 26 kwietnia 2022 (11:23)
  Wojska obrony terytorialnej Kijowa zostały rozmieszczone na froncie wschodnim. Obecnie główne walki toczone są w całym regionie Donbasu oraz na południu kraju. Czym zajmują się ukraińskie...
 • Warmate. Pierwsi operatorzy po szkoleniu

  Warmate. Pierwsi operatorzy po szkoleniu

  Piątek, 27 kwietnia 2018 (15:51)
  Zakończyło się szkolenie operatorów Dronów Uderzeniowych Krótkiego Zasięgu Warmate. Produkt WB Electronics ma wejść do służby głównie w Wojskach Obrony Terytorialnej.
 • Komandosi Obrony Terytorialnej. Jaka jest wizja WOT?

  Komandosi Obrony Terytorialnej. Jaka jest wizja WOT?

  Czwartek, 18 sierpnia 2016 (11:01)
  12 sierpnia 2016 roku stanowiska objęli pierwsi dowódcy tworzonych brygad Wojsk Obrony Terytorialnej. Tymczasem MON nadal nie opracował struktury organizacyjnej jednostek. Na jakim etapie...
 • Reklama