Przerzut ukraińskich wojsk obrony terytorialnej na front wschodni

Wojska obrony terytorialnej Kijowa zostały rozmieszczone na froncie wschodnim. Obecnie główne walki toczone są w całym regionie Donbasu oraz na południu kraju. Czym zajmują się ukraińskie wojska WOT?

Wojsko Obrony Terytorialnej Ukrainy zostało przerzucone na front wschodni
Wojsko Obrony Terytorialnej Ukrainy zostało przerzucone na front wschodni123RF/PICSEL

Na wschodnie i południu Ukrainy oddziały obrony terytorialnej Kijowa utworzyły "drugą linię" dla regularnych jednostek wojskowych. Pomimo braku zaawansowanego szkolenia, wysłane oddziały, zapewniają obecnie regularnemu wojsku Ukrainy rezerwę sprawdzonego w walce i zmotywowanego personelu.

Oddziały obrony terytorialnej zazwyczaj wykonują podstawowe zadania, takie jak obsadzanie punktów kontrolnych, uwalniając w ten sposób regularny personel wojskowy. Może on wówczas przeprowadzać inne operacje wojskowe, które wymagają większych umiejętności, np. naloty.

Oddziały są obecnie skoncentrowane na obsadzeniu okopów, punktów kontrolnych i innych podobnych lokalizacji.

"24 lutego zorganizowali się ludzie w różnym wieku, płci i z różnym doświadczeniem. Rolnicy, biznesmeni, dziennikarze, budowniczowie, programiści - ludzie różnych zawodów - odłożyli na bok swoją pracę i odważnie bronili Ukrainy. Z bronią w ręku wyzwoliliście północ Ukrainy od rosyjskich okupantów, a teraz walczycie o południe i wschód Ukrainy. Siły Zbrojne i wasze społeczności cenią waszą odwagę i oddanie"
gen. bryg. Jurij Galuszkin, dowódca Sił Obrony Terytorialnej Ukrainy

Po porażce w próbie zdobycia stolicy, Kreml przerzucił swoje wojska z północnej Ukrainy na wschód, gdzie próbuje przejąć całkowitą kontrolę nad obwodem donieckim i ługiańskim, a także stworzyć lądowy korytarz na okupowany Krym.

W obliczu wojny

W pierwszych dniach wojny ukraińska armia szybko zebrała wojska obrony terytorialnej. W drugim dniu rosyjskiej agresji, kijowscy urzędnicy miejscy wydali ochotnikom około 18 000 sztuk broni.

Media szeroko pokazywały zaangażowanie ukraińskich cywili w obronę swojego kraju. W warunkach polowych produkowane były i są koktajle Mołotowa, różnego rodzaju zasieki, kamuflaże, kamizelki kuloodporne.

Oddziały obrony terytorialnej składają się głównie z cywilnych ochotników o ograniczonym wyćwiczeniu wojskowym.

Osoby, które zapisały się do Oddziałów przed inwazją Rosji mieli szereg szkoleń wojskowych, które były prowadzone w weekendy. Dzięki nim rekruci nauczyli się podstawowych umiejętności wojskowych. Wielu z tych, którzy zapisali się po rozpoczęciu wojny, musiało uczyć się już w trakcie walk.

Do 6 marca do jednostek obrony terytorialnej zgłosiło się aż 100 000 Ukraińców w całym kraju.

Rekrucie podczas ćwiczeń wojskowych123RF/PICSEL

"Jesteśmy tylko formacją obrony terytorialnej powołaną do wspierania regularnej armii i wykonujemy naszą pracę dzień i noc, deszcz lub słońce" - powiedział na łamach Coffee or Die Magazine Sergey, który poprosił, aby jego nazwisko nie było używane ze względów bezpieczeństwa.

"Byliśmy często ostrzeliwani. Bomba fosforowa wylądowała 10 metrów ode mnie." -dodaje

Wojska obrony terytorialnej uczestniczą także w operacjach rozminowywania niektórych obszarów wokół Kijowa, zarządzają punktami kontrolnymi w mieście oraz zapewniają szeroko pojęte bezpieczeństwo.

Wiele jednostek powstało bezpośrednio po rosyjskiej inwazji w 2014 roku. Każdy obwód w Ukrainie jest odpowiedzialny za utworzenie własnej brygady obrony terytorialnej.

"Wy, ochotnicy, już udzieliliście realnej pomocy siłom zbrojnym, uwalniając jednostki bojowe do wykonywania misji bojowych. Siły zbrojne i wasze społeczności cenią waszą odwagę i oddanie" - powiedział Galushkin

Kto jeszcze pojechał na front wschodni?

Ukraińska brygada Alpha 1 Legionu Cudzoziemskiego, która złożona jest z żołnierzy z całego świata przeniosła się na wschodni front Ukrainy kilka tygodni temu. W skład tej grupy, oprócz "zwykłych" ochotników", wchodzą także byli żołnierze sił specjalnych (głównie z USA).

Do Donbasu ruszył także Gruziński Legion Narodowy, który ma "wykonywać trudne i niebezpieczne misje". Legion ten jest ochotniczą paramilitarną formacją utworzoną w 2014 roku w trakcie wojny rosyjsko-ukraińskiej. Tworzą ją Gruzini walczący po stronie Ukrainy.

Bartosz Cichocki o sytuacji w Mariupolu: To jest taktyka nieudolnego, tchórzliwego agresoraRMF FMRMF
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas