Dotknąłem wojny

"To miał być spokojny patrol. Nic szczególnego. Mieliśmy obejść dwie najbliższe wsie. Po kilkunastu minutach byliśmy na miejscu. - Jim, weź dwóch ludzi i biegiem na tamten pagórek - Boston nawet nie patrzył w stronę żołnierzy, wydając rozkaz.

Kątem oka dostrzegłem trzy pochylone sylwetki, biegnące pod niewielkie wzniesienie.

- Bailey - Boston przywołał do siebie jednego ze strzelców - znajdź sobie spokojne miejsce w którymś z zabudowań, żebyś miał nas na oku. Pastor pójdzie zaraz za mną.

Kapelan poprawił kamizelkę i odruchowo sprawdził ładownicę.

- Zapomniałbym - Boston chwilę trzymał w palcach niezapalone cygaro. - Peter - wskazał palcem na mnie - masz się trzymać radiotelegrafisty i mnie. Zawsze idziesz za dowódcą, w środku formacji. Jasne? Janett, pilnuj go, żeby nam tu nie udawał kowboja.

Reklama

Radiotelegrafista lekko klepnął mnie w ramię. Na oko był młodszy ode mnie, i niższy. Popatrzyłem na niego z góry.

- Słuchaj, nie będę... - zacząłem.

- OK - Janett zignorował mnie zupełnie.

Splunął i dokończył:

- Idziesz za mną..."

To fragment książki "Afganistan. Dotknąłem Wojny" Piotra Langenfelda. Niezwykłej książki, która opowiada o - najdłuższej, jak dotąd - wojnie XXI wieku - konflikcie w Afganistanie.

To współczesny reportaż, relacja i powieść w jednym. Historia prawdziwa i poruszająca, jak sama wojna.

Zrozumieć Afganistan

Piotr Langenfeld, dziennikarz i publicysta, przebywał dwukrotnie w Afganistanie w charakterze korespondenta wojennego, przydzielony do 10. Dywizji Górskiej oraz 25. Dywizji Piechoty. Jako jeden z nielicznych Polaków przemierzał z żołnierzami US Army bezdroża prowincji Chost i Logar.

Langenfeld nie zwiedzał wyłącznie bezpiecznych baz, wręcz przeciwnie.

Brał udział w patrolach i konwojach, przeżył kilka potyczek z talibami, rozmawiał z prostymi żołnierzami, a także z oficerami dowodzącymi bazami. Spotkał tu zwyczajnych ludzi, którzy walczą o przetrwanie i prawdziwych bohaterów niełatwej afgańskiej codzienności.

Był świadkiem przejmujących scen w ogarniętym wojną kraju. Próbuje zrozumieć Afganistan.

O swoim przeżyciach i wrażeniach opowiada w książce pełnej akcji, często i humoru, ale i refleksji, z której wyłania się prawdziwe oblicze wojny.

Zdecydowanie polecamy!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy