20 lat polskiej telefonii komórkowej

Dokładnie dwie dekady temu Polacy zaczęli rozmawiać przez telefony komórkowe. 18 czerwca 1992 roku ruszyła sieć komórkowa Centertel. Dzisiaj, wraz z symbolizującymi ją "telefonami cegłówkami", to kultowa marka.

20 lat temu posiadanie takiego urządzenie było symbolem bogactwa fot. Claudio Jule
20 lat temu posiadanie takiego urządzenie było symbolem bogactwa fot. Claudio Julestock.xchng

W pierwszej połowie lat 90. telefon komórkowy był symbolem statusu i bogactwa. Nieodzownie kojarzył się z "byciem biznesmenem" i realizowaniem interesów w przechodzącej transformacje kapitalistycznej Polsce. Pierwszy telefon komórkowy zaprezentowała w kwietniu 1973 roku Motorola, i kiedy w Polsce wystartowała pierwsza sieć komórkowa, do naszego kraju trafiły charakterystyczne "cegłówki" Motoroli oraz ich kopie, jak na przykład Nokia Citimap.

Pierwsza sieć

Spółka Centertel powstała w grudniu 1991 roku, stały za nią dwie firmy - amerykański Ameritech i francuski France Telecom, wtedy działający z polskim wspólnikiem, Telekomunikacją Polską. Dzisiaj TP operuje pod nazwą Orange, podobnie jak PTK Centertel, własność France Telecom. Sama sieć działała w systemie analogowym NMT450i. W maju 1995 roku liczba abonentów przekroczyła 50 tys. Polska była liderem w liczbie aktywowanych kont w naszej części Europy.

Centertel w 2000 roku zmienił nazwę handlową na Idea, aby po 5 latach stać się Orange. Co ciekawe, sama sieć Centertel została wyłączona dopiero w 2009 roku, a cena za minutę rozmowy wynosiła wtedy 1,02 zł.

Pojawia się konkurencja

W latach 90. Centertelowi przybyło dwóch konkurentów. 1 lutego 1996 roku koncesję na świadczenie usług telekomunikacyjnych otrzymał Polkomtel (sieć Plus). Infrastruktura wystartowała 1 października 1996 roku. Natomiast w grudniu 1995 roku zarejestrowano spółkę Polska Telefonia Cyfrowa, aby 16 września 1996 roku wystartować z siecią GSM 900, znaną jako Era, od zeszłego roku T-Mobile.

Reklama sieci Centertel - telefon Nokia Cityman 450

Trzech operatorów walczyło o klienta wprowadzając kolejne oferty, takie jak: debiut oferty pre-paid, potocznie zwany "telefonem na kartę", komórkami "za 1 zł" oraz dostępem do internetu - najpierw w technologii EDGE, a potem UMTS (powszechnie określanej jako 3G). Rynek był podzielony pomiędzy trzech operatorów aż do początku 2007 roku, kiedy na rynku zadebiutowała sieć P4 z ofertą Play, wprowadzając niższe stawki za rozmowy oraz SMS-y. Rozpoczęła się zażarta walka między operatorami.

Polska SIM-em stoi

Jak wynika z danych opublikowanych przez GUS, do 31 marca w Polsce mieliśmy 51,2247 mln aktywnych kart SIM. Łatwo obliczyć, że taka suma przekracza liczbę obywateli Polski. Dwie karty SIM przypadające na jednego Polaka, czy to za sprawą służbowego telefonu czy z innych względów, nie budzą zdziwienia. Liczba aktywowanych kart SIM rośnie nieustannie od lat.

Banałem byłoby napisać, że dzisiaj trudno wyobrazić sobie życie bez komórki. Telefony stały się tak oczywistym elementem codziennego funkcjonowania, że łatwiej nam wyjść z domu bez portfela niż bez telefonu.

AFP

Od miesięcy widzimy także kolejną zmianę w świecie telefoni komórkowej - abonenci ze standardowych telefonów przesiadają się na smartfony, korzystając z dobrodziejstw mobilnego internetu. Coraz to bardziej zaawansowane telefony, które już od dawna są potężniejsze niż niektóre komputery, niczym nie przypominają wysłużonych modeli sprzed lat. No, właśnie. To dobry moment, aby powspominać, jaki był wasz pierwszy telefon komórkowy i z jakiej sieci korzystaliście?.

ŁK

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas