36 proc. Polaków zaprzecza ewolucji. Zbadano stan wiedzy naukowej Europejczyków

Według przeprowadzonego badania aż 28 proc. Polaków wierzy, że ludzie i dinozaury żyli w tym samym czasie /Mary Evans Picture Library /East News
Reklama

W przeprowadzonym przez Eurostat badaniu na temat stanu wiedzy naukowej obywateli krajów Europy możemy dowiedzieć się między innymi, że 36% Polaków zaprzecza istnieniu ewolucji, 28 proc. uważa, że pierwsi ludzie na świecie żyli razem z dinozaurami, a 16 proc. nie wierzy w teorię płyt i wędrówkę kontynentów.

Respondenci odpowiadali na pytania dotyczące nie tylko ich aktualnego stanu wiedzy, ale również odnośnie ich postaw względem nauki i technologii.

Badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej próbie osób z większości krajów europejskich. O ile w skali kontynentu wyniki pokazują, że aż 86 proc. Europejczyków uważa wpływ nauki i technologii za pozytywny, to przyglądając się wynikom poszczególnych krajów, możemy się nieco zatrwożyć.

Stan wiedzy Polaków w niektórych elementarnych kwestiach zdaje się mocno odstawać od średniej europejskiej. Okazuje się, że przy niektórych pytaniach obywatele sąsiednich krajów (zwłaszcza Czech oraz znajdujących się nieco dalej ŁotwyEstonii) odpowiadali znacznie lepiej.

Reklama

28 proc. Polaków uważa, że pierwsi ludzie na świecie żyli razem z dinozaurami. Dla porównania zaledwie 6 proc. Czechów sądzi tak samo, ale za to ponad 1/3 Rumunów i Włochów również podziela to zdanie.

W przypadku teorii ewolucji i tezy, że gatunek człowieka rozwinął się z innych gatunków zwierząt również zaskoczą nas wyniki. 36 proc. Polaków nie wierzy w ewolucję. Tak samo myśli także prawie połowa Słowaków. Co ciekawe, odmienne zdanie mają w tym temacie znowu Czesi, gdzie tylko 17 proc. przeczy teorii ewolucji człowieka.

Na pytanie o to, czy na Ziemi mieszka ponad 10 miliardów ludzi, (przypomnijmy, że oficjalnie jest to 7,75 mld) 44 proc. rodaków odpowiedziało pozytywnie. Na drugiej stronie szali można postawić obywateli Łotwy i Estonii, spośród których mniej niż 1/4 odpowiedziała twierdząco.

Kolejną niewiedzą wykazało się 16 proc. Polaków, który zaprzeczyli teorii płyt tektonicznych i wędrówce kontynentów. Chociaż w tej kwestii większość Europejczyków jest co prawda zgodna, to w wielu krajach odsetek "niedowiarków" jest zdecydowanie niższy, jak chociażby w Estonii i Czechach, gdzie odpowiednio wynosi on 2 proc. i 3 proc.

Badanie Eurostatu jest przeprowadzane średnio co 10 lat. Statystyki pokazały nieznaczny wzrost zaufania Polaków do świata nauki i technologii. Niestety w temacie wiedzy naukowej w przypadku 2/3 pytań Polacy odpowiedzieli gorzej niż przed dekadą.

Przeczytaj też: Największy kryzys w historii Ziemi. Co było przyczyną wymierania permskiego?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: statystyki | Eurostat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama