Polski gaz, amerykańska technologia

Na obszarze polski znajdują się największe w Europie pokłady gazu łupkowego, którego zasoby zostały wstępnie oszacowane przez amerykańską agencję ds. energii EIA na 5,3 bln m sześciennych. Przy obecnym zużyciu daje nam to możliwość samowystarczalności na 300 lat, mogłoby także uczynić z naszego kraju głównego eksportera gazu.

Poszukiwania gazu łupkowego w okolicach Lęborka /fot. Michał Fludra
Poszukiwania gazu łupkowego w okolicach Lęborka /fot. Michał Fludrapoboczem.pl

Korzyści gospodarcze i polityczne

Możliwość eksploatacji gazu łupkowego pozwoli Polsce uzyskać niezależność energetyczną od Rosji i uchroni nasz kraj przed koniecznością wielomilionowych nakładów w infrastrukturę dywersyfikującą dostawy surowca ze wschodu.

Wykorzystanie nowego źródła gazu pozwoliłoby także na odejście od energetyki opartej na węglu, co z kolei ułatwi wypełnienie założeń pakietu klimatycznego dotyczącego redukcji emisji CO2. Największe doświadczenie oraz najnowszą technologię wydobycia gazu łupkowego posiadają prywatne firmy amerykańskie, które bardzo chętnie zainwestują swoje środki w Polsce, dlatego majowa wizyta prezydenta Baracka Obamy w Warszawie cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem w całej Europie.

Gaz lepszy niż F-16

Skorzystałyby na tym polskie jednostki naukowe uzyskując niezbędne środki i wiedzę, aby wykształcić fachowców pracujących w przyszłości nad wydobyciem surowca w Polsce. Specjaliści uważają, że setki milionów dolarów zainwestowanych przez firmy amerykańskie w Polsce bardziej przyczynią się do wzrostu bezpieczeństwa naszego kraju niż stacjonowanie myśliwców F-16, czy wyrzutni rakietowych Patriot.

Taki sposób wydobycia spotyka się jednak z krytyką ekologów. Uważają oni, że szczelinowanie hydrauliczne może spowodować zanieczyszczenie pokładów wody pitnej, a także uwolnienie do atmosfery dużych ilości metanu, który jest uważany za bardziej szkodliwy gaz cieplarniany niż dwutlenek węgla.

Lepsza pozycja negocjacyjna

Nasi eksperci przekonują jednak, że rozpoczęcie eksploatacji niekonwencjonalnych źródeł gazu pozwoli uzyskać całej Europie stabilność energetyczną. Formowanie koalicji z USA na pewno pomoże też w pozyskaniu funduszy europejskich na wydobycie gazu z łupków. Prezydent Barack Obama widzi w gazie łupkowym możliwość zmiany dotychczasowego geopolitycznego układu sił. Możliwe stanie się uwolnienie krajów naszego regionu spod wpływu największego eksportera błękitnego paliwa - Rosji.

Zobacz także

    Te obecnie obowiązujące w naszym kraju nie są dla nas korzystne. Zakładają one, że na sprzedaży surowców najwięcej zyskują firmy je wydobywające. Potrzebna jest zatem zmiana prawa tak, aby zwiększyć udział w zyskach państwa polskiego i równocześnie zapewnić prywatnym inwestorom dogodne warunki lokowania kapitału w Polsce.

    Szansa nie tylko dla Polski

    W szczycie mają uczestniczyć takie organizacje jak: Amerykańska Izba Handlowa w Polsce, Amerykańsko-Polska Rada Biznesu, Stowarzyszenie Producentów Gazu Łupkowego w Polsce, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych. Celem obrad ma być wsparcie współpracy sektora publicznego i prywatnego oraz określenie nowych możliwości biznesowych i innowacyjności między naszymi krajami.

    Gaz łupkowy jest szansą nie tylko dla Polski, ale może także pozytywnie wpłynąć na ceny surowca w całej Europie i wymusić większą konkurencję na rynku energetycznym.

    21 wiek
    Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
    Dołącz do nas