Twoje dziecko jest uzależnione od internetu? Opracowano skuteczną terapię!

Strony internetowe i aplikacje coraz mocniej starają się zatrzymać naszą uwagę. Niestety, są w tym coraz bardziej skuteczne, co może prowadzić do uzależnienia. Psycholodzy opracowali skuteczną terapię pomagającą rozstać się z internetem.

Naukowcy opracowali nową metodę leczenia zaburzeń związanych z uzależnieniem od gier wideo i internetu
Naukowcy opracowali nową metodę leczenia zaburzeń związanych z uzależnieniem od gier wideo i internetu123RF/PICSEL

Twórcy gier wideo stosują coraz bardziej zaawansowane techniki utrzymania gracza w rozgrywce. Nie inaczej jest w przypadku aplikacji, spośród których TikTok jest najbardziej uzależniający. Podatni na wpływ gier wideo i aplikacji są w szczególności dzieci i nastolatkowie, będący nadal w fazie rozwoju.

Jak można się domyślać, pandemia dodatkowo pogorszyła sytuację. Nagle kontakty międzyludzkie zostały ograniczone do minimum, a uczniowie przestali widzieć się z rówieśnikami, gdyż szkoły masowo przeszły na zdalny tryb nauczania. Taki obrót spraw dodatkowo popchnął młodzież w objęcia gier i aplikacji. Gry multiplayer to w końcu świetny sposób na zdalne spędzenie czasu ze znajomymi.

Ich mocny wpływ na psychikę człowieka prowadzi do zaburzeń związanych z problemami ze zdrowiem psychicznym i gorszymi wynikami w nauce. Naukowcy zwracają na to uwagę i są zajęci szukaniem sposobów radzenia sobie z tym problemem, a nowe badanie wydaje się oferować szczególnie obiecującą metodę leczenia.

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) metodą PROTECT doprowadziła do redukcji nasilenia objawów zaburzeń związanych z grami i internetem. Naukowcy twierdzą, że w ciągu 12 miesięcy jest ona w stanie zmienić negatywne wzorce myślenia w celu zmiany zachowania. W tym przypadku mowa o nudzie, problemach z motywacją i fobii społecznej.

Wyniki tego badania wykazały, że interwencja PROTECT skutecznie zmniejszyła objawy zaburzeń związanych z grami i nieokreślonych zaburzeń korzystania z Internetu w ciągu 12 miesięcy
informują twórcy badania.

W badaniu wzięło udział 422 uczniów w wieku od 12 do 18 lat z 33 różnych szkół. Spośród nich 167 zostało zapisanych na kurs PROTECT, podczas gdy 255 zostało wykorzystanych jako grupa kontrolna bez szkolenia PROTECT.

Po badaniach trwających rok naukowcy odkryli, że nasilenie objawów zaburzeń związanych z uzależnieniem grami i internetem spadło o 39,8 proc. w grupie PROTECT. Tymczasem w grupie kontrolnej spadek wynosił 27,7 proc.

Nietypowy sposób walki ze smogiem. Nie wszyscy są zadowoleniDAMIEN SIMONART / AFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas