Żółwie z Galapagos skrywają tajemnice długowieczności?
Naukowcy odkryli, że żółwie z Galapagos mają dodatkowe kopie genów, które mogą pomóc w spowolnieniu procesów starzenia i unikaniu nowotworów. Komórki żółwi reagują na stres w sposób, który może pomóc opracować innowacyjne terapie w przyszłości.
Żółwie słoniowe z Galapagos mogą ważyć ponad 130 kg i żyć 100 lat. Naukowcy starają się zrozumieć sekret ich ewolucyjnego sukcesu. Nowe badania wykazały, że w porównaniu z innymi żółwiami, zwierzęta te ewoluowały w kierunku posiadania dodatkowych kopii genów - tzw. duplikacji - które chronią przed wyniszczającym działaniem procesów starzenia, w tym nowotworami.
- Badania laboratoryjne na komórkach żółwi słoniowych z Galapagos potwierdzają tezę, że zwierzęta te rozwinęły takie mechanizmy obronne - powiedział dr Vincent Lynch, biolog ewolucyjny z Uniwersytetu w Buffalo.
Komórki tych stworzeń są wrażliwe na pewne rodzaje stresu związane z uszkodzonymi białkami. Komórki narażone na obciążenia ulegają samozniszczeniu (apoptozie) znacznie szybciej niż inne komórki żółwi. Ich eliminacja, zanim uformują się w guzy, może pomagać żółwiom unikać nowotworów.
- W laboratorium możemy stresować komórki w sposób, który jest związany ze starzeniem się i zobaczyć, jak dobrze opierają się temu stresowi. I okazuje się, że komórki żółwi z Galapagos są naprawdę dobre w zabijaniu się, zanim ten stres będzie miał szansę wywołać choroby takie jak rak - dodał dr Lynch.
Odkrycia są szczególnie interesujące, bo ogromne zwierzęta, które długo żyją powinny mieć wysokie wskaźniki zachorowań na nowotwory. To dlatego, że duży organizm ma dużo komórek, które potencjalnie mogą się "zepsuć", dając szansę na uformowanie tkanki nowotworowej. Zespół dr Lyncha od dawna stara się zrozumieć mechanizmy wykorzystywane przez żółwie z Galapagos do ochrony przed chorobami podczas długiego życia.