Czy szafir stanie się najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym w smartfonach?

Obecnie wśród materiałów wykorzystywanych do produkcji smartfonów najczęściej wymienia się plastik, szkło oraz ewentualnie aluminium przy bardziej designerskich modelach. Coraz częściej mówi się jednak o szafirze, który ze względu na swoje właściwości już w niedalekiej przyszłości może stać się głównym "składnikiem" telefonów.

Szafir już teraz wykorzystywany jest do produkcji smartfonów, jednakże jest to na razie znikomy procent. Najbardziej charakterystycznym użyciem szafiru jest przycisk home w najnowszym iPhonie 5S, który jest przy okazji czytnikiem linii papilarnych.

Firma IHS podaje, że zapotrzebowanie na szafir w przemyśle technologicznym ciągle rośnie. W ubiegłym roku wykorzystano około 32 kilometry sztabek tego surowca. Przewiduje się, że na koniec bieżącego roku będą to 54 kilometry, natomiast z końcem 2016 roku wynik ten ma osiągnąć sumę 84 kilometrów.

Największa część szafiru jest zużywana do produkcji diod elektroluminescencyjnych (LED), jednak smartfonowe zapotrzebowanie także rośnie. W 2012 roku było to 5 proc. całości, natomiast w 2014 wynik ten sięgnie aż 20 proc.

Szafir jest niezwykle cenny dla producentów ze względu na jego właściwości. Surowiec ten jest zauważalnie wytrzymalszy od szkła i o wiele bardziej odporny na wszelkiego rodzaju zarysowania. Już teraz wykorzystuje się go do produkcji obiektywów aparatów fotograficznych.

Oczywiście wątpliwe jest, aby szafir całkowicie zastąpił szkło - głównie ze względu na jego cenę. Mimo wszystko w przyszłości możemy się spodziewać, że coraz więcej elementów smartfonów będzie wykonywanych właśnie z tego surowca.

Reklama

Źródło informacji

instalki.pl
Dowiedz się więcej na temat: Smartfon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy