Smartfon

Wtorek, 21 listopada 2023 (13:24) Aktualizacja Środa, 10 stycznia 2024 (13:26)
Smartfony to niewielkie, kieszonkowe urządzenia, przypominające swoimi funkcjonalnościami komputer. Różnią się od telefonów komórkowych większą liczbą zaawansowanych funkcji. Użytkownik smartfona ma dostęp do internetu, może instalować w nim aplikacje użytkowe i gry oraz nagrywać filmy i robić zdjęcia.
Smartfon - najważniejsze informacje
Smartfon. /materiały prasowe

Smartfon - najważniejsze informacje

Smartfony działają pod kontrolą systemu operacyjnego. Tym najpopularniejszym, stosowanym w większości urządzeń jest Android. iPhone'y działają dzięki systemowi operacyjnemu iOS, a telefony Huawei wykorzystują Harmony OS. 

Smartfony można wykorzystać do pracy i nauki, przeglądania stron internetowych i rozrywki  (streaming filmów, seriali i muzyki, gry). Mimo niewielkich rozmiarów fizycznych smartfony to gadżety, które cechują się bardzo dużą mocą obliczeniową. Zastosowane są w nich nowoczesne procesory. 

Smartfony można dziś spotkać w każdym zakątku świata. Jest ich 7 miliardów, co odpowiada 85-procentom ludzkiej populacji. Wartość ta obejmuje także kraje bez dostępu do nowoczesnej infrastruktury. 

Ile czasu korzystamy ze smartfonów każdego dnia? 

Dostęp do sieci społecznościowych, pracy oraz zabawy, zamknięty w kieszonkowym telefonie, musi mieć odzwierciedlenie w czasie spędzonym na wpatrywaniu się w jego ekran. Tak też jest w rzeczywistości – średnio każdy użytkownik smartfona używa swojego telefonu przez ponad 3,5 godziny dziennie. 

Kiedy na rynku pojawił się pierwszy smartfon? 

Smartfon w formie przypominającej nam obecne urządzenie powstał w 1992 roku jako IBM Simon, a rok później został wprowadzony do sprzedaży. Miał zainstalowany kalkulator, pocztę, kilka gier i aplikacji.

Temat Smartfon znajdziesz również w serwisie:

Smartfon - Wiadomości

Smartfon - Zdjęcia

Smartfon - Wideo

 • Elastyczne wyświetlacze według Semiconductor Energy Laboratory

  Poniedziałek, 4 listopada 2013 (15:29)
  Semiconductor Energy Laboratory zaprezentowało swoją wizję elastycznych wyświetlaczy – prawdziwy przełom na który czekaliśmy przy okazji premiery Samsunga Galaxy Round czy LG Flex.
 • Samsung Galaxy Round – test wideo

  Czwartek, 31 października 2013 (08:01)
  Serwis Engadget opublikował materiał wideo ze smartfonem Galaxy Round w roli głównej. Warto podkreślić, że jest to pierwszy na rynku telefon z zakrzywionym ekranem.
 • Cyfrowy mikroskop ze smartfona

  Czwartek, 24 października 2013 (14:21)
  Już za kilkadziesiąt złotych można zamienić smartfona w cyfrowych mikroskop, który jest w stanie wykonywać zdjęcia przy powiększeniu nawet 175 razy. Wszystkie szczegóły znajdziecie w...
 • Wygięty Samsung Galaxy Round na wideo

  Piątek, 11 października 2013 (03:27)
  Powyższy materiał prezentuje najnowszego smartfona Samsunga w akcji.