Czy wiesz, ile naprawdę kosztuje produkcja smartfonów?

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jakie koszty i konsekwencje społeczne niesie produkcja smartfonów. Światło na tę sprawę rzucił serwis The Guardian, którego redaktorzy przygotowali prezentację o kosztach produkcji smartfonów. Nie chodzi jednak o wycenę poszczególnych elementów, tylko o koszty społeczne.

Czy wiecie, że w przeciętnym smartfonie jest około 16 g miedzi, która wykorzystywana jest przy tworzeniu chipsetu? Być może. A to, że Chile jest największym producentem miedzi na świecie? Być może. Z pewnością nie wiecie jednak, że wzrost zapotrzebowania na wykorzystywaną w smartfonach miedź prowadzi w Chile do otwierania nowych kopalni lub pogłębiania obecnych, które niszczą życie mieszkańców tego kraju. 

Dobrym przykładem jest Los Pelambres, piąta co do wielkości kopalnia miedzi w Chile. Już sama budowa wielkiego kompleksu stanowi duże zagrożenie dla mieszkańców, ponieważ w tym rejonie sporadycznie występują trzęsienia ziemi. Podczas trzęsienia w 1965 roku zginęło około 150 ludzi, a kopalnia była dużo mniejsza niż obecnie. Trzęsienia, obsuwający się grunt czy lawiny błotne to nie wszystkie problemy. Prace nad rozbudową kopalni doprowadziły do osuszenia pobliskich zbiorników wodnych, które obecnie są porośniętymi trawą dolinkami. Woda pitna do 1000-osobowej miejscowości dowożona jest kilka razy dziennie.
 
A co z metalami ziem rzadkich, które wykorzystywane są do produkcji wyświetlaczy? Połowa globalnych dostaw pochodzi z Mongolii Wewnętrznej, za co w dużej mierze odpowiada Inner Mongolia Baotou Steel Rare-Earth Hi-Tech Company. Firma ta odpowiada również za skażenie obszaru ponad 10 kilometrów kwadratowych, który znajduje się obok największego miasta przemysłowego tamtego regionu.
 
Przy wytwarzaniu tony metali ziem rzadkich powstaje aż 2000 ton toksyn, w tym tor czy kwas hydrochlorowy. Trafiają one do gleby i z roku na rok rozchodzą się na coraz większym obszarze. Chińskie agencje ostrzegają, że może dojść nawet do zakażenia Huang He. Dość dodać, że Rzeka Żółta jest głównym źródłem wody pitnej dla większości mieszkańców północnych Chin.
 
To tylko dwa przykłady z pięciu przedstawionych w prezentacji, podobne można odnieść do wielu innych segmentów rynku. Poznanie kulis wydobywania, wytwarzania czy przetwarzania materiałów nie sprawi, że nagle odłożymy smartfony i zaczniemy dbać o środowisko naturalne. Dobrze jest jednak mieć świadomość, ile tak naprawdę kosztuje produkcja inteligentnych telefonów.

Reklama

Mateusz Żołyniak

komórkomania.pl


Komórkomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: Smartfon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy