Francja: Zapierający dech spektakl na nocnym niebie. Jest nagranie

Uczestnicy festiwalu wina w Bordeaux nie wierzyli własnym oczom, kiedy na nocnym niebie pojawiła się ogromna, ruchoma butelka wina i kieliszek. Ten spektakularny "dron show" przejdzie do historii. Koniecznie zobacz film!

Pokazy świetlne autonomicznych dronów zwane także "drone shows" powoli zaczynają być uważane za nową dziedzinę sztuki. W ich trakcie setki bezzałogowców wyposażonych w różnokolorowe diody LED wzbijają się w powietrze i tworzą na niebie niezwykłe, ruchome obrazy.

Jeden z najbardziej efektownych tego typu pokazów miał właśnie miejsce podczas festiwalu wina we francuskim Bordeaux. Punktualnie o 23.00 w niebo wzleciało 400 dronów, po czym na oczach zdumionych widzów zapaliły diody i utworzyły ruchomą butelkę i kieliszek. Po chwili uczestnicy festiwalu zobaczyli jeszcze jeden, niezwykły obraz - z butelki "wylała się" strużka wina, która wypełniła kieliszek czerwonym płynem. Materiał wideo z tego pokazu stał się z miejsca hitem w mediach społecznościowych.

Reklama

Pokaz stworzyła francuska firma Dronisos, która do pokazu użyła czterystu dronów. Organizatorzy zapewnili, że pokaz był nieszkodliwy dla środowiska, a wszystkie akumulatory dronów po zużyciu będą poddane recyklingowi (pozwalają na odbycie 400 lotów). Niezwykłe efekty świetlne zapewnia specjalny element w postaci dużej kuli podczepionej do drona, którą rozświetlają diody LED w różnych kolorach.

Pokazy świetlne dronów trwają przeważnie kilkanaście minut, a samo stworzenie spektaklu na niebie potrafi zająć wiele miesięcy. Każdy ruch drona i kolejność zapalania diod LED musi być wcześniej zaplanowana. Aby zapanować nad rojem dronów potrzeba specjalistycznego oprogramowania.

Największe "drone shows" w Chinach

Od kiedy tylko na świecie stały się popularne "drone shows" numerem jeden w organizacji tego typu widowisk są firmy z Chin. 

Na filmie zamieszczonym w mediach społecznościowych każdy może się przekonać, jak bardzo skomplikowaną operacją jest stworzenie podniebnego spektaklu z setek, a nawet tysięcy dronów. Najpierw każdy z dronów musi zostać uruchomiony i ustawiony we właściwym miejscu. Potem za koordynację bezzałogowców w powietrzu odpowiada program komputerowy. Nad jednym z chińskim miast twórcy pokazu "drone shows" utworzyli ruchomego smoka. Jego ruchy były skoordynowane z muzyką, która rozbrzmiewała z głośników.

Chińczycy są także autorami całej serii rekordów w największej liczbie dronów tworzących jednocześnie efektowne, nocne pokazy na niebie. W październiku 2021 roku chińska firma High Great pobiła rekord Guinnessa wypuszczając w powietrze 5164 drony. Zostały one specjalnie zaprojektowane do spektakli typu "drone shows".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Drony | bezzałogowiec
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy