Drony

Czwartek, 2 listopada 2023 (13:28) Aktualizacja Środa, 15 listopada 2023 (15:13)
Drony, znane również jako bezzałogowe statki powietrzne (UAV), to rodzaj zdalnie sterowanych maszyn latających, które znalazły zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Od użycia w celach rekreacyjnych, przez zastosowania komercyjne, aż po kluczowe role w operacjach wojskowych i badaniach naukowych, drony stały się wszechstronnym narzędziem nowoczesnej technologii.
Drony - najważniejsze informacje
Jak rozpocząć przygodę z dronami? /12222786 /Pixabay.com

Drony - najważniejsze informacje

  • Rodzaj/Typ:

    sprzęt, sprzęt wojskowy

Drony to bezzałogowe statki powietrzne. Steruje się nimi zdalnie za pomocą specjalnych pilotów. 

Pierwsze urządzenia tego rodzaju powstały na potrzeby wojska oraz służb specjalnych. Ich głównym zadaniem było wykonywanie zdjęć na obszarach, na których przelot samolotem z załogą był zbyt niebezpieczny lub niemożliwy.

Obecnie drony stały się powszechnie dostępnymi urządzeniami, z których mogą korzystać również osoby prywatne. 

Urządzenia te dzieli się ze względu na liczbę śmigieł, które są w nich zastosowane. Quadrocopter ma ich cztery. Z kolei Hexacopter ma sześć śmigieł, a Octocopter osiem. Im jest ich więcej, tym bardziej wydajny dron, który może zabrać ze sobą więcej sprzętu o najwyższej jakości. Przekłada się to na lepsze zdjęcia i nagrania, które może wykonać.

Obecnie drony mają wiele różnych zastosowań. Wykorzystuje się je przede wszystkim do fotografowania z powietrza. Wykonane w ten sposób zdjęcia oraz filmy wykorzystuje się m.in. w branży nieruchomości. Z dronów korzysta także wiele służb, takich jak np. policja. Są one wykorzystywane do kontrolowania dróg oraz miejsc zagrożonych kolizjami oraz wypadkami. Korzystanie z tych urządzeń regulują przepisy prawa.

Aby korzystać z dronów, których waga nie przekracza 250 gramów, nie trzeba ich rejestrować ani też mieć stosownych uprawnień. Każdy lot powyżej 50 m wymaga zgłoszenia planu lotu. Przekroczenie tej granicy stwarza bowiem zagrożenie dla samolotów. Na rynku dostępne są drony autonomiczne, które latają samodzielnie dzięki zainstalowanemu w nich oprogramowaniu. Nie wymagają one ingerencji operatora. Są to zaawansowane technologicznie urządzenia o dużych możliwościach.

Więcej na temat Drony

Drony - Wiadomości

Drony - Zdjęcia

Drony - Wideo