HP uśmierca tablet TouchPad i WebOS

Hewlett Packard poinformował, że nie będzie rozwijał swojego mobilnego systemu operacyjnego - WebOS.

Na pewno pamiętacie jak w kwietniu ubiegłego roku świat obiegła informacja, że firma HP kupiła twórcę platformy WebOS - Palm. Wtedy amerykański producent zapewniał, że WebOS będzie w dalszym ciągu rozwijany, co przez kolejne kilkanaście miesięcy było widać, przez wprowadzanie kolejnych urządzeń: smartfonów czy tabletu TouchPad. Piętą achillesową systemu były przede wszystkim aplikacje, których... jest jak na lekarstwo.

Oficjalne stanowisko HP nie jest do końca jednoznaczne. Z informacji podanych przez producenta wynika, że obecnie nie zamierza kontynuować prac nad urządzeniami z WebOS, aczkolwiek nie oznacza to, że WebOS nie będzie rozwijany w przyszłości. Można więc spokojnie stwierdzić, że platforma przechodzi w stan hibernacji, oczekując na lepsze czasy, które... mogą nie nadejść.

Jak już informowaliśmy, tablet producenta pracujący w oparciu o WebOS, sprzedawał się bardzo marnie i, co gorsza, nic nie wskazywało na możliwość poprawienia tej sytuacji. Zainteresowanie zarówno HP TouchPad, jak i pozostałymi produktami firmy z WebOS na pokładzie, jest tak małe, że decyzja amerykańskiego koncernu dla nikogo nie powinna być zaskakująca.

Reklama

Teraz pozostaje tylko jedno pytanie: co będzie dalej z mobilną działalnością HP? Czy producent się z niej wycofa, czy może wręcz przeciwnie - zacznie rozwijać urządzenia z otwartymi systemami, jak np. Android? Na chwilę obecną pozostaje wiele pytań, na które odpowiedzi - mamy nadzieję - poznać w niedalekiej przyszłości.

A jeszcze jakiś czas temu firma HP przekonywała wszystkich, że ich TouchPad jest w stanie pokonać iPada.

Aktualizacja

Serwis This Is My Next skontaktował się z przedstawicielem firmy HP i uzyskał od niego nieco szczegółów dotyczących jej szokującej decyzji. Przyczyną jej podjęcia były, jak się zapewne domyślacie, kłopoty finansowe oraz "lata inwestycji w system, który mógłby nie przynieść profitów". Co więcej, HP nie zamierza opuścić WebOS, ale go sprzedać. W tej chwili oprogramowanie stworzone przez Palm współpracuje tylko i wyłącznie z określonymi układami koncernu Qualcomm. Dzięki rozszerzeniu listy kompatybilnych chipów, WebOS będzie mógł znaleźć się na dowolnym urządzeniu wprowadzanym na rynek. Hewlett-Packard szuka partnerów, którzy wezmą udział w licencjonowaniu systemu WebOS. Czas pokaże, czy inspirowana Androidem strategia sprzedaży pomoże mu w zwiększeniu popularności.

Źródło informacji

tabletowo.pl
Dowiedz się więcej na temat: HP | tablet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy