HP

Czwartek, 2 listopada 2023 (14:20) Aktualizacja Piątek, 24 listopada 2023 (15:20)
HP, znana również jako Hewlett-Packard, to amerykańska firma technologiczna, która specjalizuje się w produkcji sprzętu elektronicznego i oprogramowania. Produkty HP to przede wszystkim drukarki, laptopy, komputery stacjonarne czy inne urządzenia peryferyjne. Firma jest również aktywna w dziedzinie usług informatycznych i rozwiązań dla biznesu, oferując produkty i usługi wspierające różne sektory przemysłu.
HP - najważniejsze informacje
Latopp HP Pavilion 14. /materiały prasowe

HP - najważniejsze informacje

  • Rok założenia:

    1939

  • Kraj założenia:

    Stany Zjednoczone (USA)

HP Hewlett Packard. Co to za firma i marka?

HP Hewlett Packard to amerykańska firma informatyczna, która została założona w 1939 roku przez absolwentów Stanford University – Billa Hewletta oraz Dave’a Packarda w Dolinie Krzemowej.

Pierwszym produktem był precyzyjny oscylator dźwiękowy 200A. Przez wiele lat HP było producentem sprzętu elektronicznego dla ośrodków badawczo-naukowych. Firma specjalizowała się przede wszystkim w sprzęcie pomiarowym.

W 1968 r. założyciele firmy stworzyli kalkulator biurkowy 9100A, który jest uznawany za pierwszy komputer osobisty.

W 1991 r. uruchomiono pierwszy oddział HP w Polsce. Obecnie firma ma dwa oddziały: w Warszawie i Wrocławiu. Na początku swojej działalności na polskim rynku specjalizowała się głównie w dostarczaniu narzędzi medycznych. Następnie stopniowo rozszerzała swoją działalność także o inne produkty oraz usługi związane ze wsparciem technicznym. 

Co produkuje HP Hewlett Packard?

HP Hewlett Packard jest producentem wielu produktów, które zdobyły uznanie na całym świecie. Oprócz kalkulatora 9100A firma stworzyła także pierwszy naukowy kalkulator kieszonkowy HP-35 oraz programowalny HP-65. Wspólnie z Sony wprowadzili na rynek 3,5-calową dyskietkę 1,44 MB, a także napęd do niej. 

Obecnie HP Hewlett Packard produkuje przede wszystkim sprzęt elektroniczny oraz komputerowy. 

W portfolio tej firmy można znaleźć drukarki HP serii: Envy, LaserJet, OfficeJet, DeskJet. 

Produkuje także serie komputerów stacjonarnych i laptopów: HP Envy, HP Pavilion, HP All-in-one, HP Omen, HP Victus oraz serii Z.

Dostępne są też laptopy: HP Spectre, HP Envy, HP Pavilion, HP Chromebook, HP Omen oraz HP Victus.

W ofercie Hewlett Packard można także znaleźć monitory, klawiatury, myszki, kamery internetowe, stacje dokujące i koncentratory, urządzenia audio i zestawy słuchawkowe. Zajmuje się również produkcją gogli VR, aparatów cyfrowych, palmtopów i serwerów. 

Firma specjalizuje się także w dostarczaniu sprawdzonych rozwiązań dla biznesu, takich jak m.in. Managed Print Services. Produkuje również drukarki wielkoformatowe i plotery oraz skanery. Urządzenia te cieszą się dużą popularnością zarówno wśród właścicieli firm, jak i użytkowników prywatnych. 

Ciekawostki o HP Hewlett Packard

  • Wielu badaczy uważa, że założenie firmy HP Hewlett Packard dało początek intensywnemu rozwojowi całej Doliny Krzemowej. 
  • W 2002 r. Hewlett Packard połączyła się z firmą Compaq, na której linii produkcyjnej powstało wiele modeli komputerów przenośnych oraz stacjonarnych.
  • Założyciele HP swoją firmę rozwijali początkowo w garażu. Obecnie to jedno z najbardziej rozpoznawalnych przedsiębiorstw na całym świecie. 
Jedne z pierwszych oscylatorów dźwiękowych wyprodukowane przez HP zostały sprzedane wytwórni Walta Disneya.

Temat HP znajdziesz również w serwisie:

HP - Wiadomości