Jak znaleźć ukrytą kamerkę, która nas szpieguje?

Zbliża się okres urlopowy, a wykorzystywanie ukrytych kamer do szpiegowania gości w wynajmowanych miejscach zakwaterowania, niestety, zdarza się częściej niż myślimy.

W kwietniu pewna rodzina odkryła, że jej prywatne życie można oglądać na żywo w internecie. Wszystkiemu winna była kamera ukryta w alarmie przeciwpożarowym w domku wiejskim, który rodzina wynajęła w Irlandii. Podobnych przypadków odnotowano ostatnio kilka, m.in. w Chinach rozpoczął się proces osób umieszczających kamerki w wynajmowanych pokojach i toaletach w hostelach.  Wydaje się, że tajne monitorowanie stanowi coraz większe zagrożenie dla podróżujących. 

Inne incydenty obejmują szpiegowanie za pośrednictwem urządzeń cyfrowych, takich jak laptopy i telefony, gdzie celem są przechowywane na nich dane. Badacze bezpieczeństwa z Kaspersky Lab wykorzystali własne doświadczenie, aby stworzyć listę zagrożeń bezpieczeństwa podczas podróży i przedstawić łatwe i praktyczne sposoby na ich uniknięcie.

Reklama

Aby mieć pewność, że w pokoju hotelowym czy wynajętym mieszkaniu nie czeka niespodzianka w postaci ukrytych kamer, należy, według badaczy, zabrać w podróż niewielkie narzędzie (łatwo dostępne online), które zawiera skaner częstotliwości radiowych, jak również diody elektroluminescencyjne oraz czerwone szkło.

Mając takie narzędzie, można znaleźć wszelkie źródła emitujące fale elektromagnetyczne (większość bezprzewodowych urządzeń podsłuchowych i kamer je emituje) oraz poszukać ukrytych kamer. Obiektyw kamery odbija światło znacznie lepiej niż inne powierzchnie, dlatego po skierowaniu światła diod tam, gdzie może znajdować się kamera, i spojrzeniu w jej kierunku przez czerwone szkło, można zaobserwować świecący czerwony punkt.

Do wykrycia kamer wykorzystujących oświetlenie w podczerwieni można posłużyć się również swoim telefonem, ponieważ wbudowane w smartfony aparaty często potrafią wykrywać emisje promieniowania podczerwonego.

Aby uniknąć podsłuchu za pomocą ukrytych mikrofonów przewodowych, należy po prostu postarać się o zakłócający hałas w tle. Woda płynąca z kranu czy inne dźwięki, które można łatwo stworzyć przy użyciu takich usług jak Noisli, zrujnują niemal każde nagranie.

 - Jako badacze bezpieczeństwa dużo podróżujemy, zawsze mając świadomość potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa. Medialne doniesienia dotyczące szpiegowania osób wynajmujących kwatery dowodzą, że tajne monitorowanie nie jest czymś, co widzimy tylko na filmach - to dzieje się również w realnym życiu. Aby zachować bezpieczeństwo, nie trzeba stosować zaawansowanej technologii czy drogich środków zaradczych - podstawowy zestaw narzędzi oraz zdrowy rozsądek mogą wiele zdziałać, jeśli chcemy chronić swój cyfrowy sprzęt oraz przechowywane na nim informacje i cieszyć się wakacjami - powiedział Marco Preuss, badacz ds. cyberbezpieczeństwa, Kaspersky Lab.

Jak obronić się przed ukrytymi kamerkami?

Nigdy nie zostawiaj swoich rzeczy, w tym sprzętu elektronicznego, bez nadzoru. Opuszczając pokój hotelowy, zawsze zabieraj ze sobą cały swój sprzęt,

- Dopilnuj, aby Twój sprzęt był chroniony hasłem i szyfruj przechowywane na nim informacje. Urządzenia posiadające najnowsze wersje Androida oraz urządzenia z systemem iOS zabezpieczone hasłem są szyfrowane domyślnie. W tym miejscu dowiesz się, jak włączyć pełne szyfrowanie dysku, czyli BitLocker, w systemie Windows. Tutaj z kolei znajdziesz instrukcję włączenia tej samej funkcji - FileVault - dla macOS,

- Naucz się, jak rozpoznawać lustro weneckie. W realnym życiu są one rzadkością, ale z pewnością są stosowane. Umieść palec na powierzchni lustra. Jeśli pomiędzy palcem a jego odbiciem występuje luka, masz przed sobą zwykłe lustro. Jeśli nie, możesz mieć do czynienia z lustrem weneckim,

- Stosuj usługę VPN, aby stale szyfrować cały wysyłany i otrzymywany ruch lub tylko w sytuacjach, gdy bezpieczeństwo jest szczególnie istotne. Na przykład, gdy musisz połączyć się z niezabezpieczoną siecią W-Fi, przebywając w hotelu czy wynajętym mieszkaniu.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ukryta kamera | podsłuch
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy