Koronawirus na ekranie telefonu - bardzo złe informacje z Australii

Badania australijskich naukowców jasno wskazują, że wirus powodujący COVID-19 może pozostawać aktywny na gładkich powierzchniach, takich jak smartfony nawet przez wiele dni. W tych samych warunkach, zwykły wirus grypy pozostaje zakaźny tylko przez 17 dni.

Według naukowców z australijskiej agencji naukowej, koronawirus jest "wyjątkowo odporny" w porównaniu z innymi wirusami. Co więcej, SARS-CoV-2 może pozostawać zakaźny przez znacznie dłuższy okres czasu, niż do tej pory sądzono.

Badania jasno wskazały, że wirus powodujący COVID-19 może pozostawać aktywny na gładkich powierzchniach, takich jak smartfony nawet przez 28 dni. Tkanina i inne porowate powierzchnie mogą natomiast przenosić zakaźnego wirusa tylko przez połowę czasu, czyli około 14 dni. To wciąż sporo więcej od standardowego wirusa grypy.

Reklama

Chociaż odkrycie rzuca nowe światło na kwestie czyszczenia i dezynfekcji telefonów, warto wspomnieć, że same badania mogą budzić kilka zastrzeżeń. Profesor Ron Eccles z Cardiff University, zauważył, że testy zostały przeprowadzone przy stałej temperaturze 68 stopni F w ciemności, aby zniwelować wpływ światła UV, z dala od warunków rzeczywistych. Eksperyment nie wykorzystywał również świeżego śluzu - zwykle obecnego na powierzchniach wirusów - który zawiera białe krwinki i przeciwciała.

Pomimo tego, zalecamy dokładnie czyszczenie urządzeń mobilnych, nawet po każdorazowym wykorzystaniu. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Smartfon | koronawirus
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy