Marcin Kleczyński - Polak, który stworzył wielką firmę walczącą z wirusami

Urodzony w Polsce Marcin Kleczyński jest założycielem i szefem wielkiej firmy zajmującej się tworzeniem oprogramowania antywirusowego Malwarebytes z siedzibą w Santa Clara. Twórca oprogramowania antywirusowego spędził całe dotychczasowe życie walcząc o świat bez komputerowych wirusów.

Marcin Kleczyński urodził się w 1989 roku w Łodzi. Gdy miał trzy lata jego rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Pomimo wyjazdu w tak młodym wieku, mówi płynnie w języku polskim. Jako nastolatek rozpoczął pracę w serwisie komputerowym w Chicago. Tam zauważył, że najczęstszą metodą usuwania złośliwego oprogramowania przez pracowników jest formatowanie urządzenia, nawet jeśli to nie jest konieczne. W ten sposób pozbywano się wirusów wraz ze wszystkimi danymi na urządzeniu.

Zaczęło się od domowego komputera

W 2004 roku komputer rodzinny Marcina Kleczyńskiego został zainfekowany, pomimo używania programu antywirusowego. Wtedy zrozumiał, że aktualne antywirusy nie są wstanie wykryć i zwalczyć wszystkich złośliwych kodów. Rodzice kazali mu przywrócić urządzenie do stanu używalności. Przez kolejne trzy dni nastolatek męczył się z tym zadaniem. Pomocy szukał na różnych forach, w tym na popularnym wówczas spywareinfoforum. Dzięki wsparciu i sugestiom innych osób udało mu się pozbyć wirusa. Pobyt na forum miał ogromny wpływ na dalsze losy Marcina Kleczyńskiego. Poznał tam osoby, które myślały podobnie jak on. Od tego momentu został stałym bywalcem grupy, wymieniając się informacjami na temat nowych wirusów oraz udzielając rad osobom szukającym pomocy w usunięciu złośliwego oprogramowania. Wtedy właśnie nieoficjalnie powstała firma Malwarebytes. Z jednym ze stałych bywalców forum, Brucem Harrisonem, napisał nawet pierwszą wersję firmowego programu.

Reklama

Po tym wydarzeniu Marcin Kleczyński bez reszty oddał się walce z wirusami komputerowymi. Rozpoczął studia informatyczne na uniwersytecie Illnois, gdzie nauczył się również programować. W 2016 roku wraz z kolegą ze studiów stworzył oprogramowanie RogueRemover. Miało one zwalczać wirusy typu Rogue, które kradły dane kart płatniczych. RogueRemover ze względu na swoją skuteczność, bardzo szybko zyskał popularność i uznanie wśród osób interesujących się zabezpieczeniami.

Marcin Kleczyński opowiada o swojej firmie:

Walka z ewoluującym zagrożeniem

Formalnym początkiem firmy Malwarebytes jest 2008 rok. Podczas pierwszego roku oficjalnej współpracy Kleczyński i Harrison zarobili 600 tysięcy dolarów na sprzedaży programów antywirusowych, mimo że jeszcze nigdy nie spotkali się na żywo. W wieku zaledwie 19 lat Polak miał zostać milionerem.

Programy antywirusowe Kleczyńskiego okazały się prawdziwym sukcesem. Ich motto to: "Ty i wszyscy inni macie prawo do świata wolnego od złośliwego oprogramowania". Już w 2014 roku firma ogłosiła, że udało im się ochronić przed wirusami ponad 250 milionów komputerów z całego świata. Od tej pory przedsiębiorstwo Marcina Kleczyńskiego rozwinęło się i wprowadziło szereg innych produktów jak antywirus na urządzenia z Androidem i zaawansowane oprogramowanie anti-ransomware. W 2017 jego firma zatrudniała ponad 800 osób. Jej główna siedziba znajduje się Santa Clara w Kalifornie, ma również swoje oddziały w m.in. Irlandii. 

"Opracowując nasze systemu antywirusowe bierzemy pod uwagę nie tylko obecne zagrożenia, ale również to, z czym trzeba będzie zmierzyć się w przyszłości" - podsumowuje Kleczyński. Takie podejście, które samemu określa mianem "w stylu hakerów" może okazać się szczególnie przydatne w dobie rosnącej liczby cyberataków.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Antywirus
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama