Antywirus

Wtorek, 21 listopada 2023 (14:45) Aktualizacja Wtorek, 12 grudnia 2023 (15:22)
Antywirus jest specjalnym rodzajem oprogramowania komputerowego. Głównym celem w jego przypadku jest zabezpieczenie komputera przed niechcianymi programami czy aplikacjami. Antywirusy mają za zadanie wykrywać i zwalczać szkodliwe programy tak, aby nie stwarzały one zagrożenia dla komputera, a także danych, które się w nim znajdują.
Antywirus - najważniejsze informacje
Antywirus - czy rzeczywiście go jeszcze potrzebujemy? /123RF/PICSEL

Antywirus - najważniejsze informacje


Programy antywirusowe najczęściej działają w dwóch modułach, które w zależności od wydawcy oprogramowania mogą nieznacznie różnić się między sobą nazewnictwem. Skaner jest modułem uruchamianym przez użytkownika. Daje on możliwość wyboru zakresu skanowania w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania. Monitor działa w tle. Kontroluje komputer i informuje o zagrożeniach.

Popularnymi programami antywirusowymi wśród użytkowników są m.in.:
  • Norton,
  • Avast,
  • Bitdefender,
  • kaspersky,
  • Avira,
  • McAffe
  • Windows Defender.
Wybór oprogramowania jest kwestią indywidualną. Użytkownicy systemu Windows korzystają głównie z Windows Defender, ale mogą zdecydować się na dodatkowe zabezpieczenie. Coraz częściej programy antywirusowe dostępne są również na smartfony – zarówno dla użytkowników Androida, jak i iOS.

Jaki był pierwszy antywirus?

Pierwszy antywirus powstał w 1987 roku. Stworzyła go niemiecka firma G Data, która swój produkt nazwała Antyvirus Toolkit. Było to pierwsze komercyjne oprogramowanie umożliwiające wykrywanie, a następnie usuwanie szkodliwego oprogramowania, które zainfekowało komputer.

Kiedy stworzono pierwsze złośliwe oprogramowanie?

Bob Thomas uważany jest za pierwszą osobę, która napisała oprogramowanie określane szkodliwym dla komputerów. W 1971 roku stworzył wirusa nazwanego Creeper. Ten był jednak całkowicie nieszkodliwy i nie powodował kradzieży danych czy usunięcia kluczowych plików systemowych. Celem oprogramowania było jedynie wyświetlanie napisu – Jestem Creeper, złap mnie, jeśli potrafisz. W odpowiedzi na Creepera Ray Tomlison napisał własny program – Reaper. Jego zadaniem było wyszukiwanie Creepera na komputerze i jego usuwanie.

Kiedy powstał pierwszy wirus infekujący telefony?

W 2000 roku powstał wirus, który infekował smartfony. Został zaprojektowany w taki sposób, aby wykorzystywać system Bluetooth i za jego pomocą rozprzestrzeniać się po innych urządzeniach. Rozwój technologiczny sprzyja również rozwojowi złośliwego oprogramowania. Twórcy antywirusów ciągle aktualizują swoje programy, które dzięki aktualnej bazie wirusów mogą skutecznie chronić komputery, smartfony i inne urządzenia przed działaniem szkodliwego oprogramowania.

Antywirus - Wiadomości