Niemieccy eksperci ostrzegają przed rosyjskim oprogramowaniem

Wojna w Ukrainie nadal trwa i nic nie wskazuje na nagły jej koniec. Od początku inwazji rosyjskie przedsiębiorstwa są bacznie obserwowane, szczególnie te, które zajmują się cyberbezpieczeństwem.

Niemieckie BSI ostrzega przed rosyjską firmą Kaspersky
Niemieckie BSI ostrzega przed rosyjską firmą KasperskyGetty Images

24 lutego rozpoczęła się rosyjska ofensywa militarna na Ukrainę. Jak się można było domyślać, nowoczesne konflikty są prowadzone nie tylko w terenie, lecz również w sieci. Oprócz dezinformacji i propagandy, popularnym środkiem są ataki hakerskie. Jak doniosła słowacka firma ESET, złośliwe oprogramowania atakujące ukraińskie maszyny i systemy można było wykryć już 23 lutego, czyli dzień przed rozpoczęciem inwazji.

Ostatnio głośno jest o kolejnych osiągnięciach osławionej grupy hakerskiej Anonymous, której członkowie wykradają poufne dane z serwerów rosyjskich instytucji, przejmują kontrolę nad stronami i biorą udział w akcjach uświadamiających obywateli Rosji, że tuż za ich granicą rozpoczęła się wojna. Jednak Putin ma swoich własnych hakerów, którzy również pracują na pełnych obrotach. Wykryto już co najmniej trzy złośliwe oprogramowania atakujące ukraińską elektronikę i systemy.

W związku z trwającą wojną w Ukrainie, pod skrupulatną obserwacją znajdują się rosyjskie firmy, szczególnie te, które pracują w branży cyberbezpieczeństwa. Niemieccy eksperci ostrzegają przez produktami i usługami firmy Kaspersky, zajmującej się tworzeniem programów antywirusowych.

Niemieckie Federalne Biuro do spraw Bezpieczeństwa Informacji (BSI) w oficjalnej wiadomości zarekomendowało firmom i osobom prywatnym zastąpienie antywirusa i innych usług przedsiębiorstwa Kaspersky. Instytucja ostrzega, że firma Kaspersky może przeprowadzać nieuczciwe operacje na własną rękę, zostać zmuszona do ataku na konkretną infrastrukturę wbrew woli lub być szpiegowana przez rosyjskich hakerów. W związku z tym BSI uważa, że korzystanie z usług tego producenta niesie ze sobą zbyt wiele ryzyka.

Działania rosyjskich wojsk i/lub wywiadu i zagrożenie stworzone przez Rosję dla państw UE, NATO i Federalnej Republiki Niemiec w trakcie obecnego konfliktu zbrojnego wiążą się ze sporym ryzykiem udanego ataku IT. Rosyjski producent z branży IT może sam przeprowadzać ofensywne operacje, zostać zmuszony do atakowania docelowych systemów wbrew swojej woli, być szpiegowanym bez jego wiedzy jako ofiara cyberoperacji lub być niewłaściwie wykorzystywanym jako narzędzie do ataków na własnych klientów
czytamy w oświadczeniu BSI.

Sam Jewgienij Kaspierski, założyciel firmy przez długi czas zachowywał milczenie i nie odnosił się do trwającej wojny. W związku z wieloma odważnymi stanowiskami i deklaracjami rosyjskich celebrytów, internauci oczekiwali równie stanowczej wypowiedzi. Gdy w końcu przerwał milczenie, starał się zachować neutralność. Nie powinno to nikogo dziwić, ze względu na to, że znalazł się między młotem a kowadłem. Otwarte poparcie dla Ukrainy mogłoby się wiązać z dotkliwymi reperkusjami dla jego firmy wewnątrz kraju. Z kolei choć cień sympatii dla rosyjskich działań pozbawiłby jego firmę wielu klientów.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas