Jaki darmowy antywirus najmniej obciąża komputer? 10 najlepszych programów

Antywirus to potoczna nazwa programu chroniącego komputer, tablet czy smartfon przed wirusami, czyli złośliwym oprogramowaniem wpływającym negatywnie na pracę tych urządzeń. Dobry program antywirusowy nie tylko chroni, ale i nie przeciąża systemu operacyjnego. Oto programy, których praca nie obciąży systemu i portfela, bo są dostępne za darmo.

Niezależna organizacja AV-Comparatives i antywirusy pod lupą

AV-Comparatives to niezależna organizacja funkcjonująca w Austrii od 1999 roku. Jej zadaniem jest testowanie programów zabezpieczających i przygotowywanie rankingów tych najlepszych. Regularnie przeprowadza testy antywirusów, badając je pod różnym kątem. 

Niedawno organizacja przyjrzała się nie tylko skuteczności oprogramowania antywirusowego, ale i temu, w jaki sposób wpływa ono na wydajność komputera. Pytanie więc brzmi: który darmowy antywirus najmniej obciąża komputer?

Zakres testów obejmował różne czynności, począwszy od kopiowania i archiwizacji plików, przez pobieranie danych z sieci, aż po badanie czasu instalacji programu i uruchomienia aplikacji.

Reklama

W czasie ochrony program antywirusowy pracuje bez przerwy, dlatego zmniejsza zasoby mocy obliczeniowej. Przez to też często wydłuża się czas rozruchu komputera, ale nie tylko. Antywirus może także wpływać na przeglądanie stron internetowych czy kopiowanie plików. Komputer z jego powodu może potrzebować więcej czasu na różne czynności.

W przypadku nowoczesnych komputerów różnica może nie być na tyle odczuwalna, by się tym zajmować. Jednak już w odniesieniu do starszych jednostek nieodpowiedni program antywirusowy może znacząco obniżać komfort pracy na komputerze. Dlatego istotne jest, by wybierać programy, które najmniej obciążą system.

Jaki darmowy antywirus wybrać w 2022 roku?

Na podstawie wyników badań można dowiedzieć się, który darmowy antywirus najmniej obciąża komputer. 

Najlepsze wyniki osiągnęły programy, Panda Free Antivirus, Kaspersky Internet Security oraz ESET Internet Security. Najsłabsze okazały się Total Defense Essential Antivirus oraz Microsoft Windows Defender.

Panda Free Antivirus 20.02 obciąża komputer w najmniejszym stopniu i równocześnie nie wymaga ponoszenia przez użytkownika dodatkowych kosztów. Program pozwala chronić urządzenie w czasie rzeczywistym i zabezpieczać je przed zewnętrznymi infekcjami. Dzięki niemu można skanować na żądanie, skanować w tle, wykrywać niebezpiecznie pliki czy blokować pliki z malware.

TOP 10 darmowych antywirusów najmniej obciążających urządzenie wg AV-Comparatives

  1. Panda Free Antivirus 20.02 - 3.0 pkt;
  2. Kaspersky Internet Security 21.3 - 3.4 pkt;
  3. ESET Internet Security 14.0 - 4.6 pkt;
  4. McAfee Total Protection 24.1 - 7.4 pkt;
  5. NortonLifeLock Norton 360 22.21 - 8.7 pkt;
  6. K7 Total Security 16.0 - 9.5 pkt;
  7. Bitdefender Internet Security 25.0 - 9.7 pkt;
  8. Avast Free Antivirus 21.3 - 9.8 pkt;
  9. AVG Free Antivirus 21.3 - 9.9 pkt;
  10. Total AV Total Security 5.14 - 11.1 pkt.

Czy warto kupić płatny antywirus?

Czy darmowy antywirus wystarczy do ochrony komputera? Bezpłatne oprogramowanie bywa nazywane pierwszą linią obrony dla urządzenia. Pozwala uchronić sprzęt przed szkodliwymi plikami i zabezpieczyć go przed wpływem podejrzanych stron internetowych. Dzięki darmowemu oprogramowaniu antywirusowemu komputer lub inne urządzenia są wyposażone w podstawową ochronę.

W darmowych programach antywirusowych może być jednak zastosowana nieco inna technologia niż w ich wersjach płatnych. To zależy od producenta. Niektóre antywirusy są pozbawione opłat czasowo, a po darmowym okresie próbnym należy już wykupić licencję.

Czy warto kupić płatnego antywirusa? Wszystko zależy od wymagań, jakie są stawiane takiemu oprogramowaniu. Płatne programy antywirusowe mają zwykle więcej funkcji i są w stanie zatrzymać niemal każdy atak złośliwego oprogramowania, niezależnie od tego, skąd ono pochodzi.

Płatne programy antywirusowe oferują często nie tylko ochronę przed wirusami, ale i możliwość zabezpieczenia prywatnych i wrażliwych danych czy ochronę bankowości elektronicznej. Warto podjąć decyzję na podstawie własnych zwyczajów i zachowań w sieci zdecydować, w których obszarach mogą być pomocne bezpłatne lub płatne oprogramowanie antywirusowe.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Antywirus
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy