Czy potrzebny jest antywirus na telefon z Androidem?

Nawet najnowsze telefony wciąż są narażone na ataki wirusów, które mogą spowodować problemy w ich działaniu, a w skrajnych przypadkach wyczyścić konta bankowe. Co zrobić, żeby temu zapobiec? Zainstalować antywirus na telefon z Androidem. Nie uchroni on telefonu w 100% przed wirusem malware, ale pozwoli zwiększyć poziom zabezpieczeń.

Po co potrzebny jest antywirus na telefon?

Wirusy na system operacyjny Android mogą mieć formę aplikacji. Użytkownik nie podejrzewa żadnego niebezpieczeństwa, skoro pobiera aplikację na przykład ze Sklepu Play. Tymczasem wirusy mogą już siać spustoszenie w telefonie.

Najpopularniejsze wirusy są rozsyłane jako SMS-y, zwłaszcza od znanych firm takich jak: PGE, PGNiG, Tauron czy InPost. Zawierają link, w który klikają osoby niczego nieświadome, bo nie spodziewają się podstępu lub nie pamiętają, czy opłaciły ostatnią fakturę.

Reklama

Po co potrzebny jest antywirus na telefon? Wirus jest w stanie narobić w telefonie wiele szkód, dlatego lepiej się zabezpieczyć przed ewentualnym atakiem właśnie przez instalację antywirusa na telefon z Androidem.

Dlaczego z Androidem, a nie z iOS? Tak się składa, że o wirusy na oprogramowanie Apple’a jest trudno, chociaż nie jest to niemożliwe. Częściej jednak ofiarami hakerów padają osoby, które mają telefony z Androidem.

Co ciekawe, aplikacje antywirusowe pobierane ze Sklepu Play często nie mają aż takich możliwości, by sobie poradzić ze złośliwym programem.

Jaki antywirus jest najlepszy na smartfona?

Wybierając aplikację antywirusową na telefon, trzeba wziąć pod uwagę, że może spowalniać płynność działania urządzenia oraz wyczerpywać baterię. Tego typu programy są ciężkie i zajmują sporo pamięci telefonu. Obecne możliwości systemu Android są już na tyle rozwinięte, że pozwalają na coraz bardziej skuteczne zabezpieczenie telefonu, jednak mimo wszystko warto zainstalować dodatkową ochronę, zwłaszcza u osób starszych, które mogą przypadkiem kliknąć link. Jaki jest najlepszy antywirus na smartfona z Androidem?

Płatny czy darmowy antywirus na telefon?

Darmowe antywirusy na telefon, które polecają użytkownicy to:

  • Total AV, program, który wykrywa złośliwe oprogramowanie w czasie rzeczywistym w zaawansowanym stopniu, chroni dane osobowe (zapisane hasła) przed wykradnięciem;
  • Avast Free, którego skuteczność szacuje się na 99,9%;
  • Norton Antywirus lub Kaspersky;
  • Bitdefender, którego skuteczność to 100%, a przy okazji oszczędza baterię.

Darmowych opcji jest całkiem sporo, jednak warto przeczytać opinie użytkowników i komentarze, zanim zdecyduje się zainstalować konkretny program antywirusowy.

Wśród płatnych antywirusów najlepsze programy do zwalczania złośliwego oprogramowania to:


  • ESET for Android;
  • Kaspersky for Android;
  • Bitdefender for Android.
  • Norton 360.

Te antywirusy charakteryzują się wysoką skutecznością w wychwytywaniu złośliwego oprogramowania. Mają także wbudowaną funkcję odrzucania połączeń z nieznanych numerów (kontrola spamu) oraz blokowania niektórych podejrzanych aplikacji. Niektóre z nich wykrywają również bezpieczne (zaufane) połączenia Wi-Fi oraz chronią urządzenie w trakcie przeglądania stron internetowych w czasie rzeczywistym.

Czy opłaca się instalować antywirus na telefonie?

Programy antywirusowe opisane powyżej można instalować na dowolnym urządzeniu mobilnym z Androidem, a więc telefonie lub tablecie. 

Choć obecna generacja najnowszych urządzeń mobilnych z Androidem jest coraz lepiej dopracowana w kwestii wbudowanych zabezpieczeń, i tak warto zainstalować programy antywirusowe na swoich urządzeniach.

Dotyczy to zwłaszcza które często przeglądają strony internetowe, nie zastanawiając się nad bezpieczeństwem ich zawartości lub mogą kliknąć link wychodzący, rozsyłany przez złośliwe boty w pozornie zwykłych powiadomieniach SMS o niezapłaconej fakturze.

Niezależnie od tego, jaki antywirus - płatny czy darmowy - się wybierze, przed przystąpieniem do jego instalacji na telefonie warto zasugerować się najnowszymi opiniami użytkowników o skuteczności programu. Bezpieczeństwo telefonu jest priorytetem, zwłaszcza jeśli korzysta się z aplikacji bankowych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Android | antywirus
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama