Pięć zmian, jakie przyniesie technologia 5G

Kiedy możemy spodziewać się sieci 5G w Polsce? Jakie korzyści przyniesie 5G po wdrożeniu tej technologii? Większość z nas spotkała się z określeniem 5G, ale czy na pewno wiemy, o co dokładnie chodzi?

Sieć 5G umożliwi połączenia z internetem nawet 100 urządzeń mobilnych na każdy metr kwadratowy! Donosi najnowszy raport Ericsson Consumer Lab. To oznacza, że do smartfonów czy laptopów dołączą miliardy nowych maszyn - pojazdów autonomicznych, inteligentnego sprzętu domowego czy czujników kontrolujących nasz stan podczas porannego treningu.  Kondycja fizyczna jest oczywiście ważna, ale dla wielu równie ważne, a nawet ważniejsze będą gry, filmy i ogólnie rozumiany fun! Sprawdźmy zatem to, co tygrysy lubią najbardziej. 

Oto pięć przykładów wg. raportu, jak technologia 5G zmieni rozrywkę w niedalekiej przyszłości:

Reklama

  1. Po uruchomieniu sieci 5G nie będzie już potrzeby instalowania wielu aplikacji na smartfonach, bo dzięki szybkiej prędkości i wysokiej przepustowości transmisji danych będziemy korzystać z nich w chmurze. Tak samo jak ze wszystkich naszych danych, które automatycznie będą tam zapisywane. Zwalniający sprzęt po zainstalowaniu kolejnej apki czy ostrzeżenia o brakującej pamięci przejdą do lamusa.

  2. W przypadku sieci 5G opóźnień praktycznie nie będzie, a już na pewno nie będą one zauważalne. Trwające kilka milisekund lub nawet mniej sprawią, że dostęp do sieci będzie odbywał się w zasadzie w czasie rzeczywistym. Wysoki ping w grach sieciowych, który jest zmorą wielu graczy i dotyczy szczególnie osób korzystających z dostępu bezprzewodowego, zniknie. 

  3. Wykorzystanie rozszerzonej czy wirtualnej rzeczywistości zyska nowy wymiar. Możliwe będzie nie tylko podróżowanie bez fizycznego przemieszczania się, oglądanie meczu z wrażeniem przebywania na stadionie, ale też przeniesienie się w centrum wydarzeń ulubionej gry, która nigdy wcześniej nie była tak angażująca. 

  4.  Transmisja meczu w jakości 4K, a nawet 8K? Bez problemu! Do tego dochodzi możliwość samodzielnego wyboru kamery, z której obraz chcemy mieć akurat na ekranie. 

  5. 5G ułatwi popularyzację filmów w formatach 4K, 8K czy 360°, które w ramach streamingu będą dostępne na wszystkich urządzeniach mobilnych. Oglądanie materiałów wideo wysokiej jakości nie będzie już wymagało siedzenia w domu przed telewizorem lub komputerem podpiętym do stałego łącza.Sieć 5G w Polsce - kiedy możemy się jej spodziewać?

Sama technologia jest już w Polsce dostępna, ale konieczne jest jeszcze przydzielenie odpowiednich pasm i częstotliwości. Komisja Europejska oczekuje, że do 2025 r. kraje członkowskie będą posiadać szerokie pokrycie siecią 5G, a w Polsce pierwszym miastem z niej korzystającym będzie Łódź. Jeżeli plany wprowadzenia nowej technologii powiodą się, to sieć komercyjna 5G zacznie działać nad Wisłą około 2022 roku. Początkowo będzie dostępna w dużych miastach, na wszystkich autostradach i na najważniejszych drogach ekspresowych Od 2015 roku Ericsson zainstalował juz ponad 3 mln stacji bazowych gotowych obsłużyć 5G. Instalacja stacji nowej generacji dotyczy takze Polski, czekaja na zdalne uruchomienie.Technologia jest gotowa, ograniczenia wypływaja z uwarunkowań prawnych.

Wokół korzyści jakie przyniesie nam technologia 5G narosło wiele mitów, które obala najnowszy raport Ericsson ConsumerLab. Publikacja opiera się na wynikach jednego z największych w historii badań konsumenckich, a zebrane opinie są reprezentatywne dla niemal miliarda ludzi na świecie. Z raportu wynika między innymi, że użytkownicy smartfonów oczekują powszechnej dostępności aplikacji i usług 5G w ciągu 2-3 lat od uruchomienia sieci nowej generacji. Co więcej, 43 proc. respondentów liczy na to, że 5G przyczyni się do rozwoju nowych aplikacji i usług. Pozostaje nam zatem czekać na to, co przyniesie przyszłość.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Dowiedz się więcej na temat: sieć 5G | Ericsson

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama