5G

Wtorek, 21 listopada 2023 (13:16) Aktualizacja Środa, 6 grudnia 2023 (14:42)
Sieć 5G to najnowsza generacja technologii telekomunikacyjnej, która w Polsce jest stopniowo wdrażana przez operatorów komórkowych. Zapewnia znacznie szybszy transfer danych, niższe opóźnienia i większą przepustowość w porównaniu do istniejących sieci 4G. W naszym kraju wprowadzają ją operatorzy: Plus, Orange, T-Mobile i Play.
5G - najważniejsze informacje
Sieć 5G działa także w Polsce. /123RF/PICSEL

5G - najważniejsze informacje

Co to jest sieć 5G?

Sieć 5G to piąta generacja sieci bezprzewodowych, której podstawową przewagą nad siecią 4G jest bardzo szybki przesył danych. Może on teoretycznie dochodzić do 10-20 Gb/s.

5G znacznie usprawnia proces przeglądania internetu oraz rozgrywki w grach wideo typu multiplayer, głównie za sprawą zredukowania opóźnień (pingu). Pomaga również w streamingu filmów wideo oraz plików muzycznych. Sieć 5G można uznać za mobilną alternatywę szybkiego, domowego internetu światłowodowego.

Co bardzo istotne, sieć 5G jest odpowiedzią na stale rosnącą liczbę urządzeń podłączonych do sieci mobilnej. Jeden nadajnik jest w stanie obsłużyć wielokrotnie więcej klientów niż w poprzednich generacjach. 

Wyższa przepustowość pozwala również producentom aplikacji i urządzeń na znaczne rozszerzenie ich działania – dla programistów zbyt niska przepustowość stanowiła podstawowy hamulec dalszego rozwoju programów. Jest to zauważalne szczególnie w przypadku zaawansowanych prac nad rzeczywistością rozszerzoną, która wymaga zachowania stałego dostępu do sieci ze względu na mobilną charakterystykę.

W Polsce sieć 5G wprowadzają najwięksi operatorzy: Plus, Orange, T-Mobile i Play.

W październiku 2023 roku rozstrzygnięta została aukcja na częstotliwości pod budowę sieci 5G z zakresu 3400-3800 MHz. Każdy operator dostał blok o szerokości 100 MHz, a budżet państwa zyskał na tym 1,9 mld złotych. 

Temat 5G znajdziesz również w serwisie:

Więcej na temat 5G

5G - Wiadomości

5G - Wideo