Internet jak światłowód. Jaki router WiFi 5G na kartę SIM wybrać?

Oprac.: Marcin Szałaj

Co jest lepsze – 5G czy światłowód? Spór trwa w najlepsze i próżno szukać jednoznacznej odpowiedzi. Pewne jest jedno, zdecydowanej większości z nas do zaspokojenia wszystkich potrzeb związanych z dostępem do internetu wystarczy router 5G na kartę SIM. Jaki wybrać, aby cieszyć się stabilnym i dobrym zasięgiem? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Jaki router 5G na kartę SIM wybrać? Czym technologia różni się od światłowodu?
Jaki router 5G na kartę SIM wybrać? Czym technologia różni się od światłowodu?123RF/PICSEL

5G czy światłowód. Co jest lepsze?

Dostęp do internetu jest w dzisiejszym świecie jednym z kluczowych aspektów rozwoju całych państw, ale też poszczególnych jednostek. Według sondażu Capgemini 48 proc. ankietowanych deklaruje, że pozostawanie online pomaga w utrzymaniu relacji z rodziną. Młodzi w przeważającej większości wskazują też na bezpośredni wpływ dostępu do internetu na rozwój ich kariery zawodowej.

Pozostawanie online wymaga kanału umożliwiającego przesył danych. W tym miejscu zasadniczo do wyboru mamy dwa rozwiązania – 5G lub światłowód. Który z nich jest lepszy? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a wszystko zależy od zasięgu w miejscu, w którym przebywamy i zadań, do jakich będzie nam niezbędne połączenie z internetem.

Wszyscy, którzy większość czasu spędzają w ruchu, wybiorą 5G zapewniające nieporównywalnie większą mobilność. Internet światłowodowy wymaga rozbudowanej fizycznej infrastruktury, aż do mieszkania czy domu docelowego odbiorcy. Z oczywistych przyczyn tracimy na mobilności, jednak straty rekompensuje stabilność połączenia i odporność na zakłócenia.

Światłowód to także jedyny słuszny wybór dla celów wymagających najwyższej dostępnej przepustowości – nie mówimy tu jednak o natychmiastowym ładowaniu stron, tylko o zapewnieniu funkcjonowania rynków finansowych czy obsłudze ogromnych kompleksów badawczych pracujących na setkach terabajtów danych.

Dla zdecydowanej większości codziennych celów w zupełności wystarczy jednak dobry router 5G na kartę SIM. W niektórych miejscach, gdzie nie dociera światłowodowa infrastruktura, nie ma zresztą zbyt dużego pola manewru. Dodatkowo technologia 5G ma jeszcze jedną przewagę, niezmiernie istotną dla przeciętnego obywatela – jest tańsza. Zarówno dla odbiorcy, jak i operatora.

Jak działa router WiFi na kartę SIM?

W tym miejscu na dobrą sprawę nie ma potrzeby wdawania się w techniczne szczegóły. Router WiFi na kartę SIM działa na tej samej zasadzie co modem pozwalający odbierać i przesyłać dane w smartfonie. Podstawowa różnica to możliwość "rozgłaszania" zasięgu umożliwiająca podłączenie do sieci innych urządzeń.

Nie chodzi nawet o same technikalia. To samo zapewnia w telefonie funkcja "hotspot". Główna przewaga routera uwidacznia się w sile zasięgu i ilości urządzeń, które można podpiąć do sieci. Poszczególne modele różnią się w tym zakresie między sobą, dlatego ważne jest, aby przed zakupem wybrać sprawdzone i renomowane urządzenie. 

Jaki router WiFi 5G na kartę SIM wybrać?

Dobry router 5G to wydatek rzędu 1000 zł, jednak najczęściej jest on jednym z elementów oferty wybranego operatora. Na rynku są też dostępne znacznie droższe urządzenia o rekordowych parametrach, jednak znowu – zdecydowana większość z nas nigdy nie wykorzystałaby w pełni ich możliwości.

Przymierzając się do zakupu routera 5G, powinniśmy zwrócić uwagę na zaimplementowaną generację WiFi – obecnie na rynek wkracza WiFi 7, jednak jeszcze przez przynajmniej kilka lat w zupełności wystarczający będzie standard WiFi 6. Większość operatorów nie oferuje już routerów ze starszymi wersjami, ale na wszelki wypadek lepiej sprawdzić to za każdym razem, aby uniknąć niemiłej niespodzianki.

Konkretne modele godne polecenia to np. D-Link DWR-X1820 5G WiFi 6 w technologii 5G Ultra. Urządzenie zapewnia transfer do 3,2 Gb/s. Zastosowano w nim też technologię MU-MIMO, która zwiększa przepustowość, wykorzystując równoległą transmisję realizowaną przez wiele nadajników i odbiorników wbudowanych w punkt dostępowy.

Router D-Link wraz z tabelą pokazującą różnicę osiągów kolejnych generacji technologii bezprzewodowego przesyłu danych.Plus.plmateriał partnera

Wszyscy, którzy poszukują czegoś do bardziej wymagających zadań powinni być zadowoleni z wyboru routera ZTE T3000 z modemem zewnętrznym ZTE MC889 5G. Dodatkowy, wodoodporny moduł (IP65) odporny na ekstremalne temperatury pozwala uzyskać najlepszy zasięg i najwyższą przepustowość. Całości dopełniają procesory Snapdragon X62 zapewniające bezproblemowe, komfortowe użytkowanie.

Lepszy niż standardowy zasięg zapewnia zastosowanie technologii ENDC umożliwiająca korzystanie z niskich częstotliwości. Antena zewnętrzna może być przymocowana do ściany czy innego miejsca pełniącego funkcję masztu, a jej optymalne ustawienie ułatwiają wskazania diod i komunikaty w obsługującej router aplikacji.

Trzeci router, który z pewnością okaże się trafionym wyborem to Zowee Router 5G CPE 5. Jego osiągi sprawiają, że świetnie sprawdzi się nie tylko w domu, ale też lokalach usługowych, małych i średnich firmach. Jego obsługa i parowanie urządzeń jest wyjątkowo intuicyjne. Urządzenie zapewnia wysoką wydajność przesyłania danych w technologii 5G Non-Standalone, a nad bezpieczeństwem sieci czuwa wbudowany firewall połączony z szyfrowaniem WiFi.

Każde z wymienionych urządzeń cechuje się odmienną specyfikacją i zostało zaprojektowane z myślą o szerokim gronie odbiorców. Wszystkie propozycje mogą posłużyć za punkt wyjścia i odniesienia przy samodzielnej analizie poszczególnych ofert.

Jeśli nie czujemy się zbyt mocni w ocenie różnych parametrów i zastosowanych technologii, warto zdać się na "mądrość tłumu" – zobaczyć, które urządzenia cieszą się najlepszą opinią i są wybierane najczęściej. Wtedy nawet bez specjalistycznej wiedzy zwiększamy swoje szanse na udany zakup.

Czytaj także:

Zobacz też:

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas