Port dla podniebnych taksówek napędzany siecią 5G

EHang widzi ogromny potencjał w podniebnych taksówkach. Te w pełni elektryczne i autonomiczne maszyny mają nie tylko usprawnić transport ludzi i towarów po metropoliach, ale również uczynić go bardziej przyjaznym środowisku naturalnemu.

EHang widzi ogromny potencjał w podniebnych taksówkach. Te w pełni elektryczne i autonomiczne maszyny mają nie tylko usprawnić transport ludzi i towarów po metropoliach, ale również uczynić go bardziej przyjaznym środowisku naturalnemu.
Podniebne taksówki będą napędzane siecią 5G /EHang /materiały prasowe

Chińska firma właśnie otworzyła pierwszy na świecie eksperymentalny vertiport w Kantonie (Guangzhou) w prowincji Guangdong. Na jego terenie znajduje się Centrum Doświadczalne Inteligentnej Mobilności Powietrznej 5G. Port może obsługiwać latające taksówki i umożliwia komunikację pomiędzy nimi za pomocą technologii 5G. Dzięki niej, podróże będą bezpieczniejsze, a zarządzanie flotą setek pojazdów dużo łatwiejsze.

Firma EHang chwali się, że jej podniebne taksówki podobno skróciły czas dostawy towarów przez firmę DHL na 8-kilometrowej trasie w Kantonie z 40 minut do 8 minut. Ale to nie wszystko. Lokalna firma zajmująca się nieruchomościami, postanowiła sprawdzić, czy taka forma transportu powietrznego sprawdzi się przy okazji lotów potencjalnych klientów nad domami, które są wystawione na sprzedaż. Okazuje się, że jak najbardziej. Popularność takiej usługi bije wszelkie rekordy.

Reklama

Pomysłodawcy projektu chcą też organizować elektrycznymi taksówkami loty turystyczne nad chińskimi miastami. Podniebna taksówka EHang 216 idealnie się do tego nadaje. Autonomiczny oktocopter przypomina niewielki helikopter, który wyposażony jest w osiem silników. Na pokład może zabrać dwie osoby lub 140 kilogramów ładunku. Jak zapewniają jego konstruktorzy, 2-godzinne ładowanie akumulatorów zapewnia 23 minutowy lot na dystansie 30 kilometrów z prędkością 100 km/h, na wysokości od 300-500 metrów.

Co ciekawe, niedawno taksówka EHang 216 pojawiła się nawet w roli latającego wozu strażackiego w jednym z chińskich miast, a także w stolicy Korei Południowej, gdzie przez kilka dni testowana była przez służby medyczne. Pojazd powietrzny pełnił w Seulu rolę systemu transportu sprzętu na miejsca akcji ratowniczych.

Eksperci od transportu miejskiego uważają, że pierwsze komercyjne przeloty takimi maszynami mają stać się faktem jeszcze w tym roku. W Chinach, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Korei Południowej i Stanach Zjednoczonych mają powstać całe sieci specjalnych portów przesiadkowych dla podniebnych taksówek, które będą zapewniały szybki i bezpieczny transport pomiędzy lotniskami i kluczowymi lokacjami w metropoliach.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podróże | lotnictwo | technologia | Chiny | 5G
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy