Sieć 6G w akcji. LG pierwsze demonstruje jej potęgę

Technologia 5G dopiero raczkuje na całym świecie, a już koncerny technologiczne zaczynają pierwsze testy następcy, czyli sieci 6G. Pionierem w jej tworzeniu są Koreańczycy i Chińczycy. Firma LG szykuje się do oficjalnej premiery pierwszej testowej sieci 6G.

Sieć 6G ma być 100 razy szybsza od 5G
Sieć 6G ma być 100 razy szybsza od 5G123RF/PICSEL

LG poinformowało, że w trakcie Koreańskiej Wystawy Nauki i Technologii 2021 zaprezentuje możliwości nowej technologii 6G. Firma opracowała wspólnie z niemieckim Instytutem Badawczym Fraunhofera specjalny wzmacniacz, dzięki któremu można przesyłać dane w nowym standardzie sieci.

Pierwsze eksperymenty pokazały, że dane można odbierać i przesyłać w odległości ponad 100 metrów w paśmie o częstotliwości od 100 Ghz do 10 Thz. Prędkość przesyłu danych wynosiła 1 Tb/s. To ogromny wzrost jakości transmisji w porównaniu do sieci 5G. Przypominamy, że obecnie w większości przypadków transfer wynosi ok. 1 Gb/s, więc w przypadku 6G mamy tu aż 1000-krotny wzrost przepustowości.

Inżynierowie z firmy LG tłumaczą, że tak naprawdę to dopiero początek rozwoju sieci 6G. Obecnie transfery powalają na kolana, ale docelowo mają być one nawet 10 tysięcy razy wyższe od sieci 5G. To jednak jest pieśnią przyszłości. Jak wcześniej wspomnieliśmy, na razie rozwijana jest sieć 5G, a wdrożenie komercyjne 6G ma nastąpić pod koniec lat 20.

6G to władza nad Ziemią i kosmosem

Dzięki sieci 6G już nie będziemy musieli się przejmować, że oglądany w Internecie film w jakości 8K czy 16K przy 60 FPS będzie nam się zacinał lub będziemy musieli czekać wieczność, by go ściągnąć na urządzenie mobilne.

Na całym świecie złożono już blisko 43 tysiące wniosków patentowych związanych z rozwojem sieci 6G. Wystarczy podać, że 35 procent z nich pojawiło się w samych Chinach. To pokazuje, jak kraj ten pragnie szybko wdrożyć tę technologię i z jej pomocą zawładnąć światem.

Przy okazji rozwoju sieci 6G warto wspomnieć, że Chiny jako pierwsze na świecie wysłały jesienią ubiegłego roku satelitę 6G o nazwie Star Era-12. Na pokładzie satelity znalazły się urządzenia testowe, które obecnie służą do przeprowadzenia pierwszych eksperymentów z siecią przyszłości. Satelita został wyniesiony tam za pomocą rakiety Długi Marsz 6.

Budowa sieci 6G spotkała się już ze zdecydowanym sprzeciwem środowisk walczących o likwidację sieci 5G. Technologia 6G ma pracować na o wiele wyższych częstotliwościach, dlatego przeciwnicy jej budowy uważają, że będzie miała ona nie tylko o wiele bardziej degradujący wpływ na ludzi i organizmy żywe od 5G, ale również zaowocuje masowymi zgonami, gdy tylko zacznie działać.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas