Sieć 6G

Wtorek, 16 stycznia 2024 (11:21) Aktualizacja Środa, 13 marca 2024 (16:16)
Sieć 6G, czyli szósta generacja technologii sieci bezprzewodowych jest następcą sieci 5G i obecnie znajduje się w fazie intensywnych badań i rozwoju. O ile 5G koncentrowało się na zapewnieniu wyższych prędkości i zmniejszeniu opóźnień, 6G ma na celu dalsze rozwijanie tych osiągnięć, oferując jeszcze szybszy transfer danych, niemal zerowe opóźnienia i nowe możliwości, takie jak zaawansowana komunikacja maszyna-maszyna i ultra-niezawodne sieci o niskim opóźnieniu.
Sieć 6G - najważniejsze informacje
Sieć 6G ma być 100 razy szybsza od 5G. /123RF/PICSEL

Sieć 6G - najważniejsze informacje

Pierwsze dyskusje i badania nad 6G pojawiły się około 2020 roku. Wiodące kraje w badaniach nad 6G to Chiny, Stany Zjednoczone, Unia Europejska, Korea Południowa i Japonia. Każdy z tych regionów inwestuje znaczne środki w rozwój 6G, mając na uwadze potencjalne korzyści gospodarcze i strategiczne związane z byciem pionierem w tej technologii.
 
Technologia 6G ma oferować prędkości transmisji danych rzędu terabitów na sekundę, co jest znaczącym skokiem w stosunku do możliwości 5G. 

Zakłada się także zastosowanie nowych zakresów częstotliwości, które są wyższe niż te wykorzystywane obecnie w 5G, co pozwoli na przesyłanie danych z jeszcze większą prędkością i mniejszymi opóźnieniami.

6G ma również wykorzystywać zaawansowane technologie sztucznej inteligencji do optymalizacji sieci i zarządzania zasobami.

Nowa sieć może być wykorzystana w rozszerzonej rzeczywistości, internecie rzeczy o ultrawysokiej przepustowości i aplikacjach wymagających bardzo niskich opóźnień, takich jak autonomiczne pojazdy, zdalna medycyna i zaawansowane robotyka. 

Jednak pełne wdrożenie 6G może nastąpić dopiero po 2030 roku, gdy technologia ta będzie w pełni opracowana i gotowa do komercjalizacji.

Sieć 6G - Wiadomości