Sieć 6G nas nie zabije, tylko zwiększy nasze IQ. Sensacyjne badania

Najnowsze badania chińskich naukowców zadziwiają wynikiem. Okazuje się, że sieć 6G nie usmaży naszych mózgów, jak twierdzą fani teorii spiskowych, tylko wprost przeciwnie, zwiększy nasze IQ.

Sieć 6G nas nie zabije. Tak twierdzą chińscy naukowcy
Sieć 6G nas nie zabije. Tak twierdzą chińscy naukowcy123RF/PICSEL

Naukowcy z chińskiego Xian Jiaotong University przeprowadzili pierwsze tak zakrojone na szeroką skalę badania technologii sieci 6G i jej działania na mózgi zwierząt. Wielu entuzjastów teorii spiskowych uważa, że sieci 5G i 6G towarzyszy tak potężne promieniowanie elektromagnetyczne, że może ono doprowadzić do gwałtownego wzrostu zachorowań na wszelkiej maści nowotwory. Tymczasem najnowsze badania zespołu profesora Liu Jianxin z Institute of Brain Science pokazują coś zupełnie przeciwnego.

W trakcie przeprowadzonych eksperymentów, naukowcy zaobserwowali przyspieszony wzrost neuronów w mózgach myszy, po wystawieniu ich na krótkotrwałe promieniowanie o niskiej dawce fal terahercowych. Zaskakujące wyniki dotyczą trzyminutowej ekspozycji na 100-mikrowatowe promieniowanie pulsacyjne o szerokich częstotliwościach od 0,3 do 3 teraherców.

Sieć 6G może zwiększyć nasze zdolności intelektualne

Neurony w mózgach myszy wzrosły prawie o 150 procent w porównaniu z tkanką kontrolną hodowaną na szalce Petriego. Zwiększyła się również całkowita długość połączeń między neuronami, a także podwoiła w ciągu zaledwie trzech dni. Co najważniejsze, analiza molekularna sugeruje, że odsłonięte komórki mózgowe pozostały zdrowe. Oznacza to, że sieć 6G, która będzie pracowała na dużo wyższych częstotliwościach niż 4G i 5G, w określonych warunkach może okazać się korzystna dla naszych mózgów.

Badania Chińczyków różnią się od tych przeprowadzonych przez Rosjan z Rosyjskiej Akademii Nauk w 2009 roku. Otóż według nich, kilkugodzinna ekspozycja na silne promieniowanie terahercowe o mocy kilku watów może podwyższać temperaturę w komórkach mózgowych, zaburzać ich rozwój i powodować odwodnienie, które zmniejsza rozmiar komórek i powoduje inne uszkodzenia. Tymczasem badania chińskich naukowców pokazują, że niższa dawka promieniowania terahercowego może zwiększyć produkcję i aktywność niektórych białek, takich jak: GluA1, GluN1 i SY-38, o których wiadomo, że stymulują wzrost neuronów.

W tych białkach jest wiele wiązań wodorowych, które nieustannie wibrują. Częstość tych drgań spada w paśmie terahercowym. Fale terahercowe mogą bezpośrednio łączyć się z białkami i skutecznie powodować ich rezonans w nieliniowy sposób. Mogłoby to wpłynąć na kształt białek, a tym samym strukturę i funkcję neuronów. Jednak wewnętrzna struktura białek może się znacznie różnić między sobą. Według naukowców z Chin tylko niektóre białka zareagują na stosunkowo słabe promieniowanie terahercowe.

Rozwój sieci 6G nie będzie kolidował z naszym zdrowiem

Technologia terahercowa jest niezwykle ważna w rozwoju superszybkiej sieci przyszłości 6G. Jak tłumaczą naukowcy z Xian Jiaotong University, fale radiowe w paśmie terahercowym mogą zwiększyć przepustowość transmisji danych do globalnej sieci na smartfonach do 1 terabita na sekundę (Tbps).

Zdaniem naukowców to sensacyjne odkrycie może pomóc w ocenie bezpieczeństwa nowej technologii komunikacyjnej 6G, a także w opracowaniu terapii do leczenia chorób mózgu. Chińscy naukowcy przyznali, że na podstawie nowych danych, można będzie znacząco ograniczyć większość negatywnych skutków zdrowotnych dotyczących przyszłych technologii komunikacyjnych.

Jest to niezwykle istotna kwestia nie tylko z uwagi na rozwój sieci 6G, ale również wykorzystywania różnych urządzeń terahercowych w naszym codziennym życiu. Takie urządzenia znajdują się np. w skanerach ciała na lotniskach, gdzie fale o wysokiej energii skutecznie przenikają przez tkaninę i dają wyraźny obraz ciała z ukrytymi przedmiotami.

Rolnik z Iraku gwiazdą internetu. Uczy jak prowadzić gospodarstwoAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas